Czytnik ebook czy tablet? Sprawdź, co lepsze do ebooków

Kobieta i mężczyzna siedzą na kanapie, a w ręku trzymają czytniki inkBOOK

Czytnik ebook czy tablet? Sprawdź, co lepsze do e-booków

Uwielbiasz książki i chcesz zacząć swoją przygodę z e-czytaniem. Jedni mówią czytnik e-booków, drudzy z kolei doradzają Ci kupno tabletu. Które z dostępnych na rynku urządzeń jest lepsze: tablet czy czytnik e-booków? Podpowiadamy!

U zapalonych pasjonatów książek, chcących odnaleźć się w innej cyfrowej formie czytania, dylemat ten pojawia się bardzo często. Brakuje szeroko dostępnej wiedzy na temat funkcjonalności oraz kluczowych różnic, jakie dzielą czytnik e-book a tablet.

Tablet jako czytnik e-book?

Miłośnicy książek, którzy zamieniają tytuły drukowane na ich wersję cyfrową, cenią przede wszystkim: 

  • szybką dostępność do tysięcy e-booków naraz,
  • możliwość zarządzania całą swoją biblioteką z poziomu jednego urządzenia.

E-booki to naturalne uzupełnienie tradycyjnej formy czytania.

Podobne możliwości, bardzo zbliżony wygląd tabletów i czytników e-booków, dają dość często wrażenie, że urządzenia te nie różnią się od siebie. Nic bardziej mylnego!

Tablet czy czytnik ebooków? Które z urządzeń będzie najlepszym rozwiązaniem i dla kogo? Czy czytanie książek na tablecie jest zdrowe? Czy czytnik ma dostęp do czytelniczych aplikacji? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. 

Czytnik e-book kontra tablet

Tablet to nic innego jak przenośny komputer. Ze względu na swój rozmiar, jest jeszcze bardziej mobilny niż laptop, jednak nadal zdecydowanie większy od smartfona.

Najważniejszą cechą, która go wyróżnia, jest wszechstronność działania oraz wygodny, dotykowy i duży ekran. Na rynku jest wiele modeli tabletów różniących się od siebie wielkością wyświetlacza, wyglądem, ceną, czy oprogramowaniem.

Tablety cieszą się dużą popularnością. Szczególnie ze względu na ich mobilność oraz zaawansowaną funkcjonalność.
Tablety są też zazwyczaj cięższe niż czytniki ebooków, co może być problematyczne podczas długiego trzymania.

Czytnik e-booków to urządzenie stworzone do odtwarzania plików książek zapisanych w formacie elektronicznym. Można także korzystać na nim z wielu aplikacji czytelniczych.

Podobnie jak tablet, czytnik e-booków charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem (i jeszcze lżejszą wagą), dzięki czemu jest równie mobilny.

Najistotniejszą zaletą czytnika książek, odróżniającą go od pozostałych urządzeń jest zapewniający najwyższy komfort czytania ekran. Została zastosowana w nim wygodna dla oczu technologia papieru elektronicznego. Dlatego też czytanie książek na tablecie jest o wiele gorsze dla wzroku. 

W zestawieniu tablet czy czytnik ebooków to drugie urządzenie wychodzi więc na prowadzenie. 

Ekran E Ink kontra LCD. Perspektywa czytelników 

Istnieje wiele podobieństw zarówno w działaniu, funkcjonalności, jak i w wyglądzie tabletów i czytników e-booków. Co jest ich fundamentalną różnicą?

Laptopy, tablety, czy smartfony, najczęściej wyposażone są w ciekłokrystaliczny ekran LCD (od ang. liquid-crystal display).

Takie rozwiązanie, choć bardzo praktyczne i stosowane powszechnie w wielu urządzeniach, posiada również wady. Najistotniejszą z nich, z punktu widzenia e-czytelnika, jest negatywny wpływ ekranów LCD na wzrok. To główny argument za tym, że nie powinniśmy czytać na tablecie.

Czytanie książek na tablecie powoduje bardzo szybkie zmęczenie oczu przez podświetlenie samego ekranu, które skierowane jest wprost w oczy użytkownika. Długie, częste czytanie na tablecie czy smartphonie, może wręcz uszkodzić wzrok.

Jeśli nadal zastanawiasz czy wybrać tablet, czy czytnik ebooków, Twój komfort korzystania powinien być wyznacznikiem.

Ekran czytnika, czyli komfort dla Twoich oczu 

Ekran czytnika e-booków jest wykonany w przyjaznej dla wzroku technologii E Ink. Popularnie nazywana e-papierem lub papierem elektronicznym.

Stosowany w nich ekran pozwala na idealne odwzorowanie kartki tradycyjnego papieru. Dzięki temu czytanie książek jest komfortowe. 

Przewagą czytnika jest również możliwość czytania w pełnym słońcu. W przeciwieństwie do tabletów, czy telefonów - światło nie odbija się od ekranu czytnika. Im więcej światła, tym wyświetlany tekst jest jeszcze lepiej widoczny.

Dzięki wyświetlaczowi typu e-papier użytkownik ma wrażenie, że patrzy na tradycyjną kartkę papieru schowaną za szklaną obudową.

Dodatkową zaletą jest zastosowane w większości czytników e-book doświetlenie ekranu. Jest generowane przez diody, które rozprowadzają światło równomiernie po powierzchni ekranu. Światło nie jest skierowane prosto w oczy czytelnika. Oświetla ekran jak lampka nocna książkę. 

Doświetlenie pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest zupełnie ciemno. Dzięki rozprowadzaniu światła po powierzchni ekranu możemy czytać swobodnie, nie męcząc oczu.

Niektóre modele czytników wyposażone są w funkcję zmiany barwy i natężenia światła. Tak jest w przypadku inkBOOK Calypso Plus oraz inkBOOK Focus.

Funkcjonalność: tablet czy czytnik ebooków

Czytnik czy tablet? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej funkcjonalności oczekujemy od urządzenia.

Jeśli zdecydowaną większość czasu będzie wykorzystywane, by czytać e-booki lub prasę — warto zakupić czytnik e-booków. 

Urządzenie to zostało stworzone z myślą o wielbicielach książek. Jego podstawową i najważniejszą funkcją jest komfortowe wyświetlanie e-książek.

Coraz częściej czytniki książek wyposażone są w dodatkowe funkcje. Takie jak np. bluetooth, które m.in umożliwiają słuchanie audiobooków.

Niektóre z czytników e-booków, jak inkBOOK, posiadają system operacyjny, który pozwala na lepszą personalizację urządzenia. Dzięki temu można korzystać z niego nie tylko do czytania e-booków. Możliwe jest rozszerzenie jego funkcjonalności o dodatkowe usługi.

System operacyjny Android daje możliwość korzystania na czytniku inkBOOK z zewnętrznych aplikacji. Takich jak słowniki, czy e-booki w abonamencie.

Tablety, jak i większość czytników pozwala na czytanie książek w popularnych formatach. W tym EPUB (bez Amazon Kindle, na Kindle nie otworzymy tego formatu), PDF czy MOBI.

Na tabletach i czytnikach bazujących na systemie Android (jak inkBOOK) możemy też zainstalować aplikacje czytające komiksy w formatach CBR i CBZ. Niestety, nie damy rady zrobić tego na innych popularnych czytnikach. Mowa tu o urządzeniach Kindle, Pocketbook, Bookeen czy Kobo.

Tablet czy czytnik e-booków: czas pracy na baterii 

Przy wyborze idealnego urządzenia do czytania warto wziąć pd uwagę czas pracy baterii na jednym ładowaniu.

Zdecydowanym faworytem jest czytnik książek elektronicznych. To dzięki technologii E-Ink, która zużywa energię jedynie do zmiany treści na ekranie.

W praktyce oznacza to, że czas pracy baterii skraca się tylko w momencie przewracania stron. Czytnik książek elektronicznych, w porównaniu do tabletu, jest bardzo energooszczędny. Wytrzyma nawet do kilku tygodni na jednym ładowaniu.

Być może nie ma to większego znaczenia przy korzystaniu z urządzenia w domu. Jednakże w outdoorowych warunkach jest ogromną zaletą.

Korzystając z dodatkowych funkcji e-czytników (np. doświetlenie, wybór aplikacji, WiFi), tak jak na każdym innym urządzeniu, czas ten będzie ulegał skróceniu. Pozostanie on z całą pewnością dłuższy niż czas pracy baterii na tablecie.

Czytnik ebook czy tablet do czytania?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto wziąć pod uwagę wyżej opisane kwestie. Można też spróbować odpowiedzieć sobie, na pytanie, która z funkcjonalności jest dla Ciebie kluczowa? Jak chcesz czytać ebooki? Czy wybrać tablet, czy czytnik ebooków? 

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem książek i tym, czego potrzebujesz, jest dostęp do tysięcy e-booków, e-prasy (gazet elektronicznych). Chcesz także mieć możliwość komfortowego czytania w każdych warunkach. Tym, co spełni Twoje oczekiwania, będzie czytnik książek. Tablet do czytania nie spełni swojej funkcji. 

Jeżeli wybierzesz czytnik inkBOOK, to będziesz mógł cieszyć się zaletami przyjaznego dla wzroku ekranu E Ink. Urządzenie ma także funkcjonalności, które mają tablety. W tym instalacją aplikacji androidowych, które znaczne rozszerzą możliwości Twojego czytnika.


Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.