Ekran E Ink o jakości papieru od początku jest naszym standardem przy tworzeniu czytników inkBOOK. Technologia wykorzystywana do produkcji wyświetlaczy elektronicznych jest równie ciekawa, co prosta. Jak działa wyświetlacz E Ink i jakie korzyści daje użytkownikom czytników e-książek? Wyjaśniamy! 

Na samym początku warto podkreślić, że to właśnie technologia wykonania ekranu jest podstawową różnicą między e-czytnikami a różnymi typami urządzeń służącymi do wyświetlania treści np. telewizorami, smartfonami czy tabletami.

Czytniki inkBOOK są wyposażone w wyświetlacz E Ink, którego główną zaletą jest to, że użytkowanie - nawet przez wiele godzin - nie męczy oczu. 

Wyświetlacz E Ink a czytniki inkBOOK

Czytniki e-booków, w tym nasze najnowsze modele, czyli inkBOOK Calypso Plus, inkBOOK Focus, jak i te starsze: inkBOOK Calypso, inkBOOK Lumos, inkBOOK Prime HD, inkBOOK Explore, wykorzystują papier elektroniczny E Ink, zwany powszechnie e-papierem. Czemu? Ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie: 

  • po pierwsze, dla komfortu czytania, nawet jeśli zdecydujemy się na lekturę na zewnątrz, w pełnym słońcu. Obraz na takim ekranie wygląda tak samo, bez względu na oświetlenie i kąt, pod jakim na niego patrzymy,
  • po drugie, dzięki użyciu technologii E Ink wyświetlacz wygląda tak jak kartka papieru - co dla wszystkich czytelników używających czytników jest bardzo istotne. 
E Ink -
jak dokładnie działa taki wyświetlacz? 

W tej technologii główną rolę odgrywają kapsułki z zawieszonymi w bardzo gęstym żelu naelektryzowanymi czarnymi i białymi drobinkami (atramentem), które reagują na dodatnie lub ujemne punktowe ładunki elektryczne

Odświeżenie ekranu, a więc krótkie przyłożenie napięcia elektrycznego, wzbudza procesy elektromagnetyczne i powoduje zmianę ustawionych w kierunku użytkownika pikseli z białego na czarny (lub też odwrotnie). 

W ten sposób z pikseli powstają litery i obrazy, które pozostają na ekranie do czasu następnego przyłożenia energii, czyli np. zmiany strony w książce. Co ciekawe, wyświetlacze E Ink zużywają na ten proces niewiele energii, w efekcie wytrzymują na jednym ładowaniu znacznie dłużej niż np. telefon czy tablet. 

W wielkim skrócie, technologia E Ink to nic innego jak niewielkich rozmiarów drobinki, które dzięki ładunkom elektrycznym układają się w piksele. 

Technologia E Ink - zalety

Nie męczy wzroku, zapewnia najwyższy komfort czytania - ile jeszcze zalet ma ekran E Ink?

Okazuje się, że całkiem sporo! 

W czytnikach m.in. inkBOOK Calypso Plus oraz w inkBOOK Focus zastosowaliśmy wyświetlacz E Ink Carta. To ekran nowej generacji, z doświetleniem i regulacją koloru światła, który zapewnia obsługę dużych rozdzielczości.  

Ponadto, kolejne zalety nowej generacji ekranu E Ink to m.in.:

bardzo dobry kontrast między białym a czarnym kolorem, do złudzenia przypominający ten w książce, 

oglądany przez użytkownika obraz jest statyczny, a więc taki jak na zadrukowanej kartce papieru, 

bardzo wysoka efektywność energetyczna, bo zużycie energii ogranicza się tylko do zmiany strony, więc przez większość czasu ekran w ogóle nie zużywa energii,

ekran nie odbija światła, tekst ebooków jest czytelny w każdych warunkach, można więc z powodzeniem zabrać czytnik np. na wakacje na plażę.

Czytniki inkBOOK z ekranem E Ink Carta to inwestycja w komfortowe i bezpieczne czytanie.