W dobie wszechobecnych nagłówków, w których piętrzą się hasła covid19, epidemia, czy koronawirus mamy dla Was coś znacznie przyjemniejszego. Zamknięte szkoły to dodatkowy czas wolny dla dzieci, a praca zdalna rodziców również w wielu przypadkach pozwoli na zagospodarowanie dodatkowych kilku godzin, które tracimy na dojazd do pracy - w obu przypadkach nadwyżkę wolnego czasu można wykorzystać na nadrobienie lektury.

 

W czasach, gdy wychodzenie z domu może stanowić zagrożenie, warto przypomnieć sobie jak szybko i bezpiecznie - bez łamania zasad kwarantanny, nie narażając się na kontakt z covid19, sięgnąć po nową lekturę dzięki ebookom.

W ostatnich latach wśród sympatyków czytania, powiększa się liczba osób sięgających po czytniki książek. Wiele z nich już przed zakupem e-readera zastanawia się gdzie najłatwiej pozyskać publikacje elektroniczne. Na szczęście wraz z rosnącą popularyzacją e-czytelnictwa pojawia się coraz więcej miejsc oferujących e-booki. Są to zarówno księgarnie internetowe, które zdecydowały się poszerzyć swój asortyment o ebooki i audiobooki, jak i dedykowane wypożyczalnie pozwalające na dostęp do tysięcy cyfrowych książek. Obecnie na rynku polskim jest więc sporo możliwości, dlatego postanowiliśmy w tym wpisie zaktualizować najważniejsze informacje na ten temat.

KSIĘGARNIE INTERNETOWE

Internetowych miejsc oferujących e-booki oraz audiobooki jest już bardzo wiele. Należą do nich liczne księgarnie oferujące sprzedaż książek wyłącznie online, ale także sklepy internetowe dużych, popularnych księgarnii stacjonarnych, zajmujących się sprzedażą ebooków równolegle do sprzedaży tradycyjnych, papierowych książek. Większość z nich posiada w swojej ofercie ogromny zbiór ebooków i audiobooków, który z każdym tygodniem poszerzany jest o nowe tytuły. Poszukując dla siebie konkretnej książki dobrze jest więc sprawdzić ofertę w kilku miejscach, aby porównać ceny i zweryfikować, która z internetowych księgarni ma najlepszą ofertę. Do najpopularniejszych serwisów oferujących ebooki, należą między innymi: Ebookpoint, Empik, Gandalf, Nexto, Publio, Świat Ebooków, Woblink, Virtualo.

Większość internetowych księgarni posiada w swojej ofercie książki elektroniczne dostępne w dwóch najpopularniejszych formatach: epub i mobi. Niektóre z nich posiadają dodatkowo możliwość pobrania ebooka w formacie PDF. Wszystkie trzy formaty bez problemu otworzycie na czytnikach inkBOOK. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat obsługiwanych formatów zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem “Formaty eboków”.

ABONAMENT NA EBOOKI

Ciekawą alternatywą dla kupowania ebooków w księgarniach internetowych jest możliwość ich wypożyczenia. Abonament na ebooki to bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające czytelnikom szybki dostęp do tysięcy książek elektronicznych i audiobooków w ramach wybranego planu.

APLIKACJA LEGIMI NA CZYTNIK EBOOK

Jedną z najpopularniejszych wypożyczalni ebooków dostępnych na rynku polskim jest Legimi, które oferuje czytelnikom różne pakiety abonamentowe. Dla najbardziej zaczytanych użytkowników serwis proponuje pakiet bez ograniczeń, dający dostęp do całej biblioteki (ponad 60 0000 ebooków i audiobooków) bez limitu, natomiast dla tych, którzy czytają troszeczkę mniej, dostępny jest odpowiednio tańszy pakiet z limitem stron. Możliwość wypożyczenia ebooków w ramach abonamentu wydaje się najkorzystniejsza formą dostępu do ulubionych tytułów, zwłaszcza dla zapalonych moli książkowych pochłaniających po kilka-kilkanaście tytułów miesięcznie.

Oprócz korzyści cenowych warto również wspomnieć o komforcie czytelników, którzy po zalogowaniu do serwisu mają szybki dostęp do nowości i bestsellerów. Na czytnikach inkBOOK wystarczy jedynie zainstalować dedykowaną aplikację Legimi (dostępną na liście aplikacji w inkBOOK Aps), następnie przy włączonym WiFi zalogować się do konta, aby przeglądać i pobierać ebooki. Należy również pamiętać, że internet potrzebny jest tylko w momencie pobierania wybranych książek. Późniejsze czytanie na czytniku książek nie wymaga już połączenia z siecią. Oznacza to, że z aplikacji można korzystać gdziekolwiek jesteście. Więcej o aplikacji Legimi można przeczytać w naszym wcześniejszym poście “Legimi na czytniku ebooków

APLIKACJA EMPIK GO NA CZYTNIK EBOOK

Inną ciekawą wypożyczalnią ebooków i audiobooków na rynku polskim jest wydana przez Empik aplikacja EmpikGo. Jest to najnowsza wypożyczalnia abonamentowa dostępna na czytnikach inkBOOK, w której znajdziecie ponad 25 000 ebooków i 4 000 audiobooków! Empik Go oferuje kilka opcji abonamentowych do wyboru, a w nich dostęp do nowości wydawniczych, promocji, czy tytułów na wyłączność. Dedykowaną aplikację, która umożliwia synchronizację półki EmpikGo na czytniku możecie pobrać z inkBOOK Apps na urządzeniu. Więcej o działaniu aplikacji EmpikGo na czytnikach inkBOOK dowiecie się na naszej stronie o aplikacji EmpikGo.

DARMOWE EBOOKI NA CZYTNIK EBOOK

Poza formą zakupu ebooków w księgarniach lub wypożyczeniem ich w ramach abonamentu, istnieje również możliwość pobrania ich w niektórych serwisach internetowych całkowicie za darmo. Jednym z takich miejsc są tworzone w ramach projektu prowadzonego przez fundację Nowoczesna Polska wolnelektury. Ta cyfrowa biblioteka, której celem jest popularyzacja czytelnictwa umożliwia pobieranie ebooków z dostępnego na stronie internetowego katalogu całkowicie bezpłatnie. Znajdziecie w nim ponad 5500 ebooków i audiobooków - głównie lektur szkolnych i literaturę klasyczną. Na czytnikach inkBOOK istnieje możliwość bezpośredniego pobierania ebooków ze zbiorów wolnychlektur za pomocą dedykowanej aplikacji freebooks. Do podobnych popularnych serwisów, z których można pobrać bezpłatnie ebooki należą: Bookini, czy Chmuraczytania.

KOD LEGIMI DO BIBLIOTEKI

Inną możliwością wypożyczania e-booków całkowicie bezpłatnie jest skorzystania z pakietu biblioteki miejskiej za pomocą aplikacji Legimi, o której wspominaliśmy wyżej. Aby móc skorzystać z takiej opcji konieczne jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej oraz udostępnionego przez Miejską Bibliotekę indywidualnego kodu umożliwiającego bezpłatne korzystanie z aplikacji (kod można odebrać osobiście w Bibliotece). Dostęp do bezpłatnej usługi możliwy jest z poziomu urządzeń z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS lub Android - także na czytnikach inkBOOK.

 

Zmieniając formę czytania z tradycyjnej papierowej książki na czytnik elektroniczny nie musimy obawiać się o dostępność elektronicznych publikacji. Internetowe księgarnie, czy dedykowane wypożyczalnie oferują legalny dostęp do dziesiątek tysięcy tytułów w tym nowości, bestsellerów, magazynów, a nawet prasy codziennej. Warto również wspomnieć, że w przeciwieństwie do fizycznego zakupu książki, ebook zostaje nam dostarczony dosłownie natychmiast po dokonaniu zakupu. Oznacza, to że możemy cieszyć się dzisiaj praktycznie każdą lekturę bez konieczności wychodzenia z domu :).