Uwielbiasz książki i chcesz zacząć swoją przygodę z e-czytaniem. Jedni mówią czytnik ebooków, drudzy z kolei doradzają Ci kupno tabletu. Które z dostępnych na rynku urządzeń jest lepsze: tablet czy czytnik ebooków? Podpowiadamy!

U zapalonych pasjonatów książek, chcących odnaleźć się w innej cyfrowej formie czytania, dylemat ten pojawia się bardzo często. W większości dzieje się tak, ponieważ brakuje szeroko dostępnej wiedzy na temat funkcjonalności oraz kluczowych różnic, jakie dzielą czytnik ebook a tablet.

Tablet jako czytnik ebook?

Bardzo często motywacją czytelników, zarówno tych „przesiadających się” z książek drukowanych na wersję cyfrową, jak i tych, którzy jedynie uzupełniają tradycyjną papierową formę czytania o wersję elektroniczną, jest poszukiwanie technologicznych korzyści, chociażby takich jak:

  • szybka dostępność do tysięcy e-booków naraz,
  • możliwość zarządzania całą swoją biblioteką z poziomu jednego urządzenia.

Podobne możliwości, jak i bardzo zbliżony wygląd tabletów i czytników e-booków, dają dość często wrażenie, że urządzenia te nie różnią się od siebie. Nic bardziej mylnego!

Czym różni się czytnik ebook od tabletu? Które z urządzeń będzie najlepszym rozwiązaniem i dla kogo? Czy czytanie książek na tablecie jest zdrowe? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. 

CZYTNIK EBOOK VS TABLET

Tablet to nic innego jak przenośny komputer. Ze względu na swój rozmiar, jest jeszcze bardziej mobilny niż laptop, jednak nadal zdecydowanie większy od smartfona.

Najważniejszą cechą, która go wyróżnia jest wszechstronność działania oraz wygodny, dotykowy i duży ekran. Na rynku jest wiele modeli tabletów różniących się od siebie wielkością wyświetlacza, wyglądem, ceną, czy oprogramowaniem.

Tablety cieszą się dużą popularnością szczególnie ze względu na ich mobilność oraz zaawansowaną funkcjonalność.

Z kolei czytnik ebooków to urządzenie, które zostało stworzone specjalnie do wyświetlania i czytania publikacji zapisanych w formacie elektronicznym.

Podobnie jak tablet, czytnik e-booków charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem (i jeszcze lżejszą wagą), dzięki czemu jest równie mobilny.

Najistotniejszą zaletą czytnika książek, odróżniającą go od pozostałych urządzeń jest zapewniający najwyższy komfort czytania ekran, w którym została zastosowana niemęcząca oczu technologia papieru elektronicznego. Dlatego też czytanie książek na tablecie jest o wiele gorsze dla wzroku. 

E-INK VS LCD Z PERSPEKTYWY CZYTELNIKÓW

Pomimo iż istnieje wiele podobieństw zarówno w działaniu, funkcjonalności, jak i w wyglądzie tabletów i czytników e-booków, warto uświadomić sobie co jest ich fundamentalną różnicą.

Rozpopularyzowane dziś i chętnie używane laptopy, tablety, czy smartfony, najczęściej wyposażone są w ciekłokrystaliczny ekran LCD (od ang. liquid-crystal display).

Takie rozwiązanie, choć bardzo praktyczne i stosowane powszechnie w wielu urządzeniach codziennego użytku, posiada również swoje wady. Najistotniejszą z nich, z punktu widzenia e-czytelnika, jest negatywny wpływ ekranów LCD na wzrok.

Czytanie książek na tablecie powoduje bardzo szybkie zmęczenie oczu, spowodowane głównie przez podświetlenie samego ekranu, które skierowane jest wprost w oczy użytkownika. Długie, częste czytanie na tablecie czy smartphonie, może wręcz uszkodzić wzrok.

EKRAN CZYTNIKA, CZYLI KOMFORT DLA TWOICH OCZU

W przeciwieństwie do smartfonów, czy tabletów ekran czytnika książek elektronicznych został wykonany w przyjaznej dla wzroku technologii E Ink, popularnie nazywanej e-papierem lub papierem elektronicznym.

Stosowany w nich ekran pozwala na idealne odwzorowanie kartki tradycyjnego papieru, dzięki czemu czytanie książek jest komfortowe.

Przewagą czytnika jest również
możliwość czytania w pełnym słońcu, ponieważ w przeciwieństwie do tabletów, czy telefonów - światło nie odbija się od ekranu czytnika, a im więcej światła, tym wyświetlany tekst jeszcze lepiej widoczny. Użytkownik czytnika e-booków, dzięki wyświetlaczowi typu e-papier ma wrażenie, że patrzy na tradycyjną kartkę papieru schowaną za szklaną obudową.

Dodatkową ogromną zaletą jest, zastosowane w większości czytników ebook, doświetlenie, generowane przez diody rozprowadzające równomiernie światło po powierzchni ekranu (światło nie jest skierowane bezpośrednio w oczy użytkownika tak jak w przypadku tabletów i smartfonów, ale oświetla ekran jak lampka nocną książkę).

Doświetlenie pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest zupełnie ciemno, a
dzięki rozprowadzaniu światła po powierzchni ekranu, możemy czytać swobodnie nie męcząc oczu.

Niektóre modele czytników, takie jak inkBOOK Calypso Plus oraz inkBOOK Focus, wyposażone są dodatkowo w funkcję regulowania barwy światła i natężenia doświetlenia.

FUNKCJONALNOŚĆ: CZYTNIK EBOOK A TABLET

Zastanawiając się nad wyborem urządzenia pomiędzy czytnikiem e-booków, a tabletem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej funkcjonalności oczekujemy.

Jeśli zdecydowaną większość czasu z urządzeniem poświęcamy na czytanie książek lub prasy, to bez wątpienia warto zakupić, czytnik e-booków. Urządzenie to zostało stworzone z myślą o miłośnikach książek, a jego podstawową i najważniejszą funkcją jest komfortowe i niemęczące wzroku wyświetlanie wszelkich publikacji elektronicznych.

Coraz częściej czytniki książek wyposażone są w dodatkowe funkcje - np. bluetooth, które m.in umożliwiają słuchanie audiobooków.

Niektóre z czytników e-booków, jak inkBOOK, posiadają system operacyjny, który pozwala na lepszą personalizację czytnika, a także na wykorzystywanie go, nie tylko do czytania e-booków, ale i rozszerzenie jego funkcjonalności o dodatkowe usługi.

System operacyjny Android inkBOOKa daje możliwość korzystania z zewnętrznych aplikacji, takich jak słowniki, czy ebooki w abonamencie.

Oczywiście zarówno tablety jak i większość czytników pozwala na czytanie książek w popularnych formatach EPUB (bez Amazon Kindle, na Kindle nie otworzymy tego formatu), PDF czy MOBI.

Na tabletach i czytnikach bazujących na systemie Android (jak inkBOOK) możemy też zainstalować aplikacje czytające mnóstwo formatów, w tym także te do czytania komiksów w formatach CBR i CBZ. Niestety, nie damy rady zrobić tego na innych popularnych czytnikach, jak Kindle, Pocketbook, Bookeen czy Kobo.

CZAS PRACY NA BATERII

Bardzo istotną kwestią, przy wyborze idealnego do czytania treści elektronicznych urządzenia, jest czas pracy baterii na jednym ładowaniu.

W tym przypadku również zdecydowanym faworytem jest czytnik książek elektronicznych, dzięki zastosowanej technologii papieru elektronicznego, która przy korzystaniu z podstawowych funkcji czytnika e-booków zużywa energię jedynie do zmiany zawartości ekranu.

W praktyce oznacza to, że
czas pracy baterii skraca się tylko w momencie przewracania stron co sprawia, że czytnik książek elektronicznych w porównaniu do tabletu jest bardzo energooszczędny (nawet do kilku tygodni na jednym ładowaniu).

Być może nie ma to większego znaczenia przy korzystaniu z urządzenia w domu. Jednakże w outdoorowych warunkach jest ogromną zaletą.

Oczywiście wraz z korzystaniem z dodatkowych funkcji e-czytników (np. doświetlenie, aplikacje, WiFi), tak jak na każdym innym urządzeniu, czas ten będzie ulegał skróceniu, jednak pozostanie on z całą pewnością dłuższy niż czas pracy baterii na tablecie.

PODSUMOWANIE - CZYTNIK EBOOK CZY TABLET DO CZYTANIA?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto wziąć pod uwagę wyżej opisane kwestie i spróbować odpowiedzieć sobie, na pytanie, która z funkcjonalności jest dla Ciebie kluczowa?

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem książek i tym, czego potrzebujesz jest dostęp do tysięcy e-booków, e-prasy (gazet elektronicznych) oraz możliwość komfortowego czytania w każdych warunkach, zdecydowanie tym, co spełni Twoje oczekiwania będzie czytnik książek.

Jeżeli natomiast wybierzesz czytnik inkBOOK to będziesz mógł cieszyć się zarówno zaletami przyjaznego dla wzroku ekranu E Ink, jak i funkcjonalnościami, które mają tablety, a więc instalacją aplikacji androidowych, które znaczne rozszerzą możliwości Twojego czytnika.