Już od teraz wszyscy użytkownicy modelu Calypso Plus mogą pobrać na swój czytnik najnowszą wersję oprogramowania. Co wprowadza aktualizacja 4.4.3?

Odświeżone oprogramowanie dla czytnika Calypso Plus przynosi największe zmiany w obrębie Biblioteki i dostępnych w niej funkcjonalności.

Aktualizacja 4.4.3 - to się zmienia

Wszystko za sprawą nowej aplikacji Reader, której wprowadzenie poprzedziła wersja testowa udostępniona do pobrania chętnym użytkownikom. Wraz z aktualizacją 4.4.3 ulepszona i poprawiona wersja Readera pojawi się na wszystkich czytnikach inkBOOK Calypso Plus.

Co to oznacza dla użytkowników? Jeszcze prostsze i łatwiejsze czytanie! Wprowadziliśmy następujące zmiany w obsłudze czytnika:

1. Nowa Biblioteka

Naciśnięcie ikony „chmury” powoduje aktualizację zawartości wyświetlanej w Bibliotece. Zdecydowana większość książek pojawia się w Bibliotece automatycznie, jednak niektóre książki np. te chronione przed kopiowaniem, pojawią się w Bibliotece dopiero po naciśnięciu tego przycisku.


Aplikacja Biblioteka, a może Reader? Nie musisz zastanawiać się, której aplikacji użyć do czytania Twoich ulubionych książek. Wszystkie pliki, które pojawią się w Bibliotece, po ich wybraniu będą automatycznie otwierane przez właściwą aplikację.

Po aktualizacji oprogramowania czytnika swoje książki, kolekcje razem z ich zawartością oraz książki zaznaczone wcześniej jako ulubione zobaczysz w Bibliotece. Jedynie Twoje dotychczasowe książki w formacie EPUB nie będą mieć zapamiętanych postępów czytania, ponieważ będą otwierane nową aplikacją.

UWAGA: przy pierwszym uruchomieniu Biblioteki może Ci się wydawać, że pliki EPUB również mają zapamiętane postępy, jednak przy pierwszym otwarciu każdego EPUB-a postęp zostaje wyzerowany.

Pozostałe formaty, które otworzysz dotychczasową aplikacją do czytania zachowują postępy czytania.

2. Nowy wygląd aplikacji do czytania niezabezpieczonych plików EPUB oraz plików EPUB zabezpieczonych przez system LCP.

Po otwarciu książki i kliknięciu pośrodku ekranu, pojawi się menu, które umożliwia łatwą nawigację po książce oraz dowolną zmianę ustawień.


Pierwsza zakładka „Postęp czytania” umożliwia włączanie/wyłączanie paska postępu czytania, który jest widoczny na dole każdej strony.

Szybkie przejście do żądanej strony można wywołać poprzez kliknięcie prostokąta z numerami stron, obok napisu „Następna strona”.


Druga zakładka wyświetla spis treści aktualnie czytanej książki. Tutaj wszystko zależy od tego, w jaki sposób wydawca opublikował elektroniczną wersję książki. Jeśli książka jest opublikowana poprawnie, kliknięcie nazwy rozdziału przeniesie na początek danego rozdziału.Trzecia zakładka umożliwia dostosowanie kroju oraz wielkości czcionki do naszych preferencji.

Cztery najbardziej popularne kroje czcionki dostępne są z pierwszego ekranu, natomiast pozostałe można przeglądać i wybierać po kliknięciu „Więcej”.

Rozmiar czcionki można zmieniać przesuwając kropkę po pasku lub dotykając ikonek „Aa”.


Kolejna zakładka umożliwia dostosowanie takich ustawień jak:

  • przełączanie między orientacją pionową i poziomą ekranu,
  • zmiana tła z jasnego na ciemne,
  • ustawienie szerokości marginesów,
  • ustawienie wyrównania tekstu (do lewej / wyśrodkowanie / do prawej)
  • ustawienie odstępów między wierszami (interlinia).

Po kliknięciu „Więcej” pojawią się dwie dodatkowe opcje:


Te dwie funkcje pozwalają na zmianę odstępu pomiędzy poszczególnymi literami oraz pomiędzy wyrazami.


Ostatnia zakładka umożliwia przeglądanie oraz zarządzanie zakładkami, zaznaczeniami oraz notatkami w książce.

inkBOOK Calypso Plus - jak pobrać aktualizację?

To bardzo proste - wystarczy, że podłączysz swój czytnik do sieci Wi-Fi, a resztę zrobimy za Ciebie!

Na ekranie czytnika pojawi się informacja o nowej wersji oprogramowania. Zatwierdź go i poczekaj aż cały proces aktualizacji dobiegnie końca.

Pobieranie i instalacja nowego update’u może zająć od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu czytnik od razu uruchomi się ponownie.

UWAGA: przed pobraniem aktualizacji nie zapomnij naładować czytnika. Przerwana lub niedokończona aktualizacja może źle wpłynąć na działanie Twojego urządzenia.

Jeśli masz pytania dotyczące aktualizacji oprogramowania na Twoim Calypso Plus lub potrzebujesz w tej kwestii pomocy napisz do nas na help@inkbook.eu - z chęcią Ci pomożemy!