Podświetlany czytnik ebook. Jaki model wybrać?

Podświetlany czytnik ebook inkBOOK

Podświetlany czytnik ebook. Jak działa i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?

Relaksuje, uspokaja, obniża poziom stresu - czytanie przed snem ma dużo zalet i… niestety jedną ogromną wadę: bez lampki nocnej trudno je praktykować. Na całe szczęście z pomocą przychodzi czytnik ebook z podświetleniem, dzięki któremu nie tylko wieczorami nie będziesz nikomu przeszkadzać, ale również nie zniszczysz sobie wzroku!  

Zanim jednak zaczniemy, chcemy wyjaśnić Ci jedną ogromnie ważną rzecz. Dzięki tej ciekawostce bezapelacyjnie zabłyśniesz w kręgu czytelników! 

Potocznie zwykło się mówić, że czytnik ma podświetlany ekran, jednak jest to błędne sformułowanie. Poprawnie, według fachowej nomenklatury, taką funkcję urządzenia powinno nazywać się: doświetlany ekran.

Na potrzeby niniejszego artykułu będziemy posługiwać się obiema wersjami, po to, by tekst był dla Ciebie jak najbardziej zrozumiały. 

Mamy jednak nadzieję, że po skończonej lekturze sformułowanie doświetlany ekran będzie dla Ciebie zupełnie naturalne! 

Podświetlany ekran czytnik ebook: jak działa? 

Doświetlane ekrany czytników zlikwidowały niedosyt, który został po tabletach. Dlaczego? Wszystko przez ekrany LCD, do których użytkownicy czytający na tych urządzeniach byli przyzwyczajeni. Czytniki ebooków miały jednak ogromną przewagę: dawały więcej komfortu i co najważniejsze - nie niszczyły wzroku. 

Naturalnym krokiem było więc stworzenie funkcji umożliwiającej wygodne i zdrowe czytanie wieczorami. Czytnik ebook z podświetleniem (doświetleniem!) stał się faktem, który pokochały miliony czytelników na całym świecie. 

Jak działa podświetlany ekran czytnika ebook?

To bardzo proste, a wszystko dzięki diodom umiejscowionym na dole ramki ekranu. Generowane przez nie światło nie jest skierowane prosto w oczy użytkownika tylko równomiernie oświetla ekran.  

Dzieje się tak, ponieważ diody świecą w światłowód, który jest zalaminowany jako jedna z warstw ekranu. Następnie, światłowód rozprowadza światło po całym ekranie i… gotowe! 

Doświetlany czytnik ebook wykorzystuje przede wszystkim diody w kolorze białym i żółtym, które są ułożone naprzemiennie. Dzięki temu możesz na swoim urządzeniu regulować natężenie i barwę światła. Stan doświetlenia zależy przede wszystkim od klasy zamontowanych diod i jakości światłowodu a konkretnie od jego transparentności. 

Czytnik ebooków: z podświetleniem czy bez?

Stajesz przed decyzją kupna swojego wymarzonego urządzenia, jednak nadal nie do końca wiesz, czy doświetlenie ekranu będzie Ci potrzebne? Zobacz porównanie i zdecyduj, która wersja jest najlepiej dostosowana do Twoich czytelniczych potrzeb. 

Czytnik ebook bez podświetlenia VS czytnik ebook podświetlany ekran

W obu przypadkach to gwarancja czytania, które nie męczy wzroku. Funkcja doświetlenia czytnika jest jednak czymś dodatkowym, co - jeśli nie zachodzi taka potrzeba - nie jest Ci niezbędne.  

Ponownie wróćmy pamięcią do czasów kiedy czytniki ebooków nie istniały. Jak się wtedy czytało wieczorami? Bez lampki nocnej przy łóżku, która świeciła prosto na strony nie było innej możliwości. Czy jest to komfortowe? Nie zawsze. Czy potrafi świecić prosto w oczy? Jak najbardziej! 

Czytnik ebook bez podświetlenia sprawdzi się najlepiej u osób, które po prostu nie lubią czytać wieczorami i w nocy. Cenią sobie za to lekturę ulubionych książek w ciągu dnia i nic, ale to nic na świecie nie jest ich w stanie przekonać do czytania, kiedy się ściemni.  

Jednak, po tym na rynku pojawił się czytnik ebook z podświetleniem, dzięki któremu wieczorne czytanie przed snem nabrało nowego znaczenia.  

Dlatego też podświetlany czytnik ebook pokochają osoby, które: 

  • znajdują czas na czytanie jedynie wieczorem, przed snem,
  • nie chcą przeszkadzać osobie śpiącej obok,
  • chcą zadbać o swój wzrok, czytając na urządzeniu, które nie razi ich mocnym światłem skierowanym prosto w oczy.

Czytnik ebooków z podświetleniem (doświetleniem!) dostosujesz pod siebie i tego, w jaki sposób będziesz z niego korzystać. 

Pamiętaj, nawet jeśli czujesz, że ta funkcja nie jest Ci do niczego potrzebna - możesz po prostu ją wyłączyć lub zminimalizować nawet do 0 w ustawieniach swojego czytnika z doświetleniem. 

Jaki czytnik z podświetleniem? Postaw na te modele 

Nie ma co kryć: doświetlenie ekranu stało się standardem czytników ebooków. Dlatego też modeli dostępnych na rynku oferujących tę możliwość jest naprawdę wiele. Na które więc warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musisz zastanowić się, na jakich innych funkcjach urządzenia najbardziej Ci zależy, bo… jeśli dobrze wybierzesz, to czytnik ebook z podświetleniem może dać Ci więcej niż się spodziewasz! 

Dokładnie tak jest w przypadku obu modeli urządzeń inkBOOK, czyli 6” inkBOOK Calypso Plus oraz 7,8” inkBOOK Focus.  

Czytniki oferują nie tylko doświetlenie ekranu, ale również regulację barwy doświetlenia w wersji od zimnej do ciepłej, a także zmianę poziomu jasności. Dzięki temu możesz spersonalizować swój czytnik inkBOOK i czytać na nim w komfortowy sposób sprawiający Ci najwięcej radości!

Ponadto, czytniki inkBOOK to liczne aplikacje, w tym Legimi, EmpikGo czy nawet Wattpad, funkcja bezprzewodowego przesyłania plików, a także wewnętrzna pamięć, która pomieści nawet do 10 tys. e-książek.  

Ekran do czytania książek? Tylko E Ink! 

Kluczowym elementem każdego czytnika jest ekran E Ink. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej technologii do złudzenia przypomina zadrukowaną kartkę papieru. 

Razem z doświetleniem - które jak wiemy, nie świeci prosto w Twoje oczy, tylko oświetla równomiernie kartkę papieru - tworzy idealny duet doceniany przez każdego czytającego wieczorową porą miłośnika książek. Dlaczego? 

Bo czytnik ebook z podświetleniem (doświetleniem!) ekranu E Ink pozwala na nieprzerwane czytanie bez obaw o jakąkolwiek szkodę na wzroku. 

Plus bez problemu możesz czytać, leżąc w łóżku i nie martwić się, że przeszkadzasz pozostałym osobom znajdującym się w tym samym pokoju!   

Czym czyścić ekran czytnika ebooków? Wersja z podświetleniem

To pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników czytników. Naturalne, że urządzenie, które jest często używane, w końcu kiedyś może się ubrudzić. Czy ekran z podświetleniem a ekran bez podświetlenia czyści się w ten sam sposób?

Tak, dokładnie tak! Te dwie wersje ekranu nie różnią się od siebie metodą czyszczenia i robi się to tak, jak w przypadku smartfonów czy tabletów. Możesz wykorzystać do tego specjalne środki czystości np. pianki. 

Najlepiej jednak sprawdzi się sucha ściereczka z mikrofibry, która wspaniale zadba o Twój doświetlany ekran do czytania książek! 


Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.