Formaty e-booków na czytnik ebook

Formaty e-booków na czytnik ebook

Formaty ebooków na czytnik ebooków

Wybierasz swój pierwszy czytnik ebooków? Przed zakupem sprawdź jakie formaty plików obsługuje to urządzenie. Im większa ilość, tym lepiej dla Ciebie. Ograniczenia w kupowaniu, wypożyczaniu i obsługiwaniu ebooków nie będą stanowiły dla Ciebie żadnego problemu. 

Czytniki e-booków mogą być przypisane do danej księgarni. Obsługują wtedy dedykowane jej formaty plików Mogą także cechować się otwartością.

Otwarte urządzenia nie są przypisane do żadnej księgarni. Filozofią takiego produktu jest możliwość wyboru dowolnego dostawcy treści. Obsługują one bardzo różne formaty. Czytniki inkBOOK jako otwarte urządzenia wspierają wiele rozszerzeń e-book. Możemy do nich zaliczyć: EPUB, EPUB z Adobe DRM (ADEPT), FB2, HTML, MOBI (bez DRM), PDF, RTF, TXT.

Najpopularniejsze formaty e-booków oraz najczęściej używane w Polsce to: EPUB, MOBI i PDF. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy.

Najpopularniejsze formaty e-booków:

EPUB (Electronic Publication)

Otwarty format e-book został zdefiniowany przez International Digital Publishing Forum. Obecnie rozwijany jest przez W3C. To organizacja, która ustanawia standardy pisania i przesyłu stron WWW. Obsługiwany jest przez większość czytników i aplikacji.

EPUB umożliwia:
 • dostosowanie publikacji do wielkości ekranu,
 • odtwarzanie określonego układu strony (komiksy),
 • dopasowanie wielkości i kroju czcionki,
 • dodawanie własnych notatek, zakładek, podkreśleń.
Otwiera dokumenty w języku MathML. To format stale rozwijany, a jego najnowsza wersja to EPUB3. Jeśli zastanawiasz się, jaki format ebooka wybrać, ten będzie bezpiecznym wyborem. 

EPUB3

Na ten moment czytniki inkBOOK jako jedyne na rynku obsługują ten format. Jest on swego rodzaju rewolucją w e-czytelnictwie i charakteryzuje się dużą interaktywnością.

Ebooki w tym formacie dają możliwość formatowania treści. W tym z nowoczesnych rozwiązań używanych przy tworzeniu stron internetowych.

MOBI ORAZ AZW

MOBI to format pliku e-book stworzony przez firmę Mobipocket. Następnie został przejęty i rozwijany przez Amazon jako AZW.

Charakteryzuje się dodawaniem do treści cyfrowego zabezpieczenia, które chroni przed nielegalnym użyciem. 
 
Publikacje z jednego konta można czytać na wielu urządzeniach, ale tylko tych od Amazona. Plik nie otworzy się na urządzeniu innej firmy. Funkcjonalnie format MOBI ma bardzo podobne właściwości jak EPUB.

AZW 1, AZW 3 (KF8), AZW 4

Są to formaty plików Amazona. Powstałe na bazie TPZ, EPUB i PDF, z zabezpieczeniem DRM. Otwierają się tylko na czytnikach Kindle.

PDF

PDF dobrze się sprawdza w publikacji, w której tekst występuje obok tabel, grafik, wykresów. Wyróżnia się jednak:
 • sztywnym podziałem stron,
 • narzuconą z góry ich numeracją,
 • brakiem możliwości dostosowywania tekstu do wielkości ekranu. To z kolei utrudnia korzystanie z nich na małych, 6-calowych czytnikach.
Nie każdy EPUB czy MOBI są w stanie dobrze otworzyć taki dokument. Wtedy rozsypuje się układ strony.

Rozwiązaniem jest przełączenie PDF-a na czytniku w tryb reflow, czyli ‘‘rozpływ’’. Ta funkcja rozbija sztywną strukturę strony i dopasowuje poszczególne jej elementy do wielkości ekranu. Tekst zawarty w równoległych do siebie kolumnach zostaje przekształcony do zwykłego tekstu. Akapity ułożone są jeden za drugim, od góry do dołu. W trybie reflow plik PDF jest przyjazny w odbiorze, tak jak zwykły e-book w formacie EPUB.

Nie każdy czytnik e-book obsługuje PDF, dostępne na rynku modele rzadko mają tę funkcję. Często wymusza to na użytkowniku konwersję e-booka na inny format. Jest to jednak żmudne i niewygodne, gdy chcemy przekonwertować ich większą ilość. Efekt może też nie być taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Tryb reflow jest za to flagową funkcjonalnością w czytnikach inkBOOK. Pozwala to na wygodne czytanie publikacji PDF.

Format e-booka, który używa się dość często:

DJVU

Stosowany głównie w publikacjach naukowych. Jego główną cechą jest wysoki współczynnik kompresji. Dzięki temu cechuje się najwyższą możliwą jakością tekstu, zdjęć i grafik.

CBR, CBZ

Skrót CBR jest rozwinięciem nazwy ‘’Comic Book Reader’’. To format e-book przeznaczony głównie do czytania komiksów. Może być również używany w każdym e-booku, w którym zawartość zawiera głównie obrazy.

DAISY

Stworzony dla osób mających problemy ze wzrokiem. Chodzi przede wszystkim o niewidomych, dyslektyków, a także osoby o ograniczonych zdolnościach motorycznych.

Format pozwala na dokładne oznaczenie fragmentów publikacji. Dzięki temu czytelnik może dokładnie wybrać miejsce docelowe w systemie nawigacji.

Czytnik inkBOOK — jaki format wybrać?

Stajesz przed decyzją kupna nowego urządzenia. Zastanawiasz się, jakie formaty możesz czytać na czytniku inkBOOK?

Obsługiwane formaty na inkBOOK to:

 • EPUB,
 • EPUB z Adobe DRM (ADEPT),
 • EPUB 3,
 • FB2,
 • HTML,
 • MOBI (bez DRM),
 • RTF,
 • TXT.

Warto jeszcze raz podkreślić: inkBOOK otwiera PDF. To ważna informacja dla wszystkich osób, które np. zajmują się recenzjami książek. Przedpremierowe tytuły wysyłane są właśnie w tym formacie pliku.

Na czytnikach inkBOOK format plików PDF działa bez problemów. Pozwala na komfortową lekturę każdego dokumentu zapisanego w tym formacie.

Który format lepszy: EPUB czy MOBI?

Format EPUB i format MOBI to dwa najpopularniejsze formaty plików. Każdy z nich ma swoje zalety.

Format EPUB

EPUB jest bardziej uniwersalny. Obsługuje go wiele różnych urządzeń. Działa na większości czytników, smartfonów i tabletów. Jest również zgodny z wieloma aplikacjami do czytania e-booków.

EPUB pozwala na łatwe dostosowanie tekstu do rozmiaru ekranu. Dzięki temu książki wyglądają dobrze zarówno na małych, jak i dużych ekranach. Można zmieniać czcionkę, kolor tła oraz marginesy.

Format MOBI

MOBI jest własnym formatem Amazon Kindle. Jeśli masz Kindle, MOBI będzie najlepszym wyborem. Format ten oferuje dobrą jakość wyświetlania tekstu i grafik.

MOBI działa nie tylko na urządzeniach Kindle, ale także na innych urządzeniach np. czytnikach inkBOOK. 

Ten format zapewnia doskonałą kompatybilność z ekosystemem Amazon. Warto jednak pamiętać, że z dniem 01.11.2023 r. usługa Send to Kindle nie obsługuje już tego formatu. 

Co wybrać?

Jeśli korzystasz głównie z Kindle, wybierz format MOBI. Jest on zoptymalizowany dla tego urządzenia i zapewnia najlepsze wrażenia podczas czytania.

Jeżeli używasz innych czytników lub preferujesz większą elastyczność, lepszym wyborem będzie format EPUB. Działa on na wielu różnych platformach i daje więcej możliwości personalizacji tekstu.

Oba formaty mają swoje miejsce na rynku e-booków i warto znać ich mocne strony przed dokonaniem wyboru.


Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.