Ekran E Ink na czytnikach inkBOOK. Dla komfortu Twoich oczu

Ekran E Ink na czytnikach inkBOOK

Ekran E Ink na czytnikach inkBOOK

Dotykowy ekran E Ink o jakości papieru od początku jest naszym standardem przy tworzeniu czytników inkBOOK. Technologia wykorzystywana do produkcji wyświetlaczy elektronicznych jest równie ciekawa, co prosta. Jak działa wyświetlacz E Ink i jakie korzyści daje użytkownikom czytników e-książek? Wyjaśniamy! 

Technologia wykonania ekranu to główna różnica między czytnikami a innymi urządzeniami wyświetlającymi treści. W tym telewizorami, smartfonami czy tabletami.

Czytniki inkBOOK są wyposażone w wyświetlacz E Ink. Jego główną zaletą jest to, że użytkowanie — nawet przez wiele godzin — nie męczy oczu. 

Ekran E Ink a czytniki inkBOOK

Czytniki e-booków, w tym nasze najnowsze modele, czyli inkBOOK Calypso Plus, inkBOOK Focus, jak i te starsze:

  • inkBOOK Calypso,
  • inkBOOK Lumos,
  • inkBOOK Prime HD,
  • inkBOOK Explore,

wykorzystują papier elektroniczny E Ink, zwany powszechnie e-papierem. Czemu? Ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie: 

  • Po pierwsze, dla komfortu czytania, nawet jeśli zdecydujemy się na lekturę na zewnątrz, w pełnym słońcu. Obraz na takim ekranie wygląda tak samo, bez względu na oświetlenie i kąt, pod jakim na niego patrzymy.
  • Po drugie, dzięki użyciu technologii E Ink wyświetlacz wygląda tak jak kartka papieru. Dla wszystkich czytelników używających czytników jest to bardzo istotne. 

Wyświetlacz E Ink to serce każdego nowoczesnego czytnika e-booków. W przypadku czytników inkBOOK technologia ta odgrywa kluczową rolę. Dzięki niej ekran wygląda jak prawdziwy papier.

Czytanie na E Ink jest przyjemniejsze dla oczu niż na tradycyjnym wyświetlaczu LCD. Czytanie w słońcu również nie stanowi problemu – ekran nie odbija światła. Czytniki e-booków inkBOOK wyposażone w ekrany E Ink oferują wysoki kontrast i ostrość tekstu. Litery są wyraźne i łatwe do przeczytania nawet przy słabym oświetleniu.

Dzięki technologii E Ink zmiana stron odbywa się płynnie i bez opóźnień. Każdy kolejny fragment książki pojawia się natychmiastowo po dotknięciu ekranu. 

Czytnik e-booków inkBOOK z ekranem E Ink to inwestycja w komfortowe dla oczu urządzenie do codziennego czytania.

E Ink — jak dokładnie działa taki ekran? 

W tej technologii główną rolę odgrywają kapsułki z zawieszonymi w bardzo gęstym żelu naelektryzowanymi czarnymi i białymi drobinkami (atramentem). Reagują na dodatnie lub ujemne punktowe ładunki elektryczne. 

Odświeżenie ekranu, a więc krótkie przyłożenie napięcia elektrycznego, wzbudza procesy elektromagnetyczne. Powoduje zmianę ustawionych w kierunku użytkownika pikseli z białego na czarny (lub też odwrotnie). 

W ten sposób z pikseli powstają litery i obrazy. Pozostają na ekranie do czasu następnego przyłożenia energii, czyli np. zmiany strony w książce. Wyświetlacze E Ink zużywają na ten proces niewiele energii. W efekcie wytrzymują na jednym ładowaniu znacznie dłużej niż np. telefon czy tablet. 

W skrócie: technologia E Ink to nic innego jak niewielkich rozmiarów drobinki, które dzięki ładunkom elektrycznym układają się w piksele. 

Technologia E Ink — zalety

Nie męczy wzroku, zapewnia najwyższy komfort czytania — ile jeszcze zalet ma dotykowy wyświetlacz E Ink?

Okazuje się, że całkiem sporo! 

W czytnikach inkBOOK Calypso Plus oraz w inkBOOK Focus znajdziesz wyświetlacz E Ink Carta. To ekran nowej generacji, z doświetleniem i regulacją koloru światła. Zapewnia obsługę dużych rozdzielczości. 

Ponadto kolejne zalety nowej generacji ekranu dotykowego E Ink to m.in.:

✔ bardzo dobry kontrast między białym a czarnym kolorem, do złudzenia przypominający ten w książce, 

✔ oglądany przez użytkownika obraz jest statyczny, a więc taki jak na zadrukowanej kartce papieru, 

✔ Bardzo wysoka efektywność energetyczna. Zużycie energii ogranicza się tylko do zmiany strony, więc przez większość czasu ekran w ogóle nie zużywa energii,

✔ Ekran nie odbija światła, tekst e-booków jest czytelny w każdych warunkach. Można więc z powodzeniem zabrać czytnik np. na wakacje na plażę.

Czytniki inkBOOK z ekranem Carta to inwestycja w komfortowe i bezpieczne czytanie.

Korzyści z czytania na czytniku z wyświetlaczem E Ink

To rewolucja w świecie czytników e-booków. Dzięki niemu czytanie staje się przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Oto kilka najważniejszych korzyści.

Przede wszystkim, E Ink jest bardzo podobny do papieru. Nie męczy oczu tak jak tradycyjne ekrany LCD. Można czytać przez wiele godzin bez uczucia zmęczenia. Kolejną zaletą jest brak odblasków. Nawet w pełnym słońcu tekst pozostaje wyraźny i łatwy do przeczytania. To duża różnica w porównaniu do zwykłych tabletów i smartfonów.

Czytnik e-booków z wyświetlaczem E Ink zużywa bardzo mało energii. Nie trzeba martwić się o częste ładowanie urządzenia. Dzięki technologii E Ink można dostosować jasność ekranu do warunków oświetleniowych. Czytanie w nocy jest równie wygodne, jak w ciągu dnia, a oczy nie są narażone na silne światło.

Ponadto ekrany te są lekkie i cienkie. Czytnik e-booków jest więc poręczny i łatwy do przenoszenia. Idealnie sprawdza się podczas podróży lub codziennych dojazdów. 

To doskonałe rozwiązanie dla miłośników e-booków. Zapewnia komfortowe i zdrowe dla oczu doświadczenie czytania. Niezależnie od warunków otoczenia.

Który czytnik z ekranem E Ink wybrać

Wybór odpowiedniego czytnika booków z ekranem E Ink to ważna decyzja. Na rynku jest wiele modeli, które różnią się funkcjami i ceną. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

1. Rozmiar ekranu. Najpopularniejsze są czytniki e-booków z ekranem o przekątnej 6 cali. Są one lekkie i poręczne. Jeśli jednak lubisz większe czcionki lub czytasz dużo dokumentów PDF, rozważ modele z większym ekranem.

2. Podświetlenie. Nowoczesne czytniki e-booków często mają wbudowane podświetlenie. Umożliwia ono komfortowe czytanie w ciemności. Sprawdź, czy wybrany model oferuje regulację jasności oraz temperatury barwowej światła.

3. Bateria. Długotrwałość baterii to kluczowy aspekt każdego urządzenia mobilnego. Czytniki e-booków z tego typu ekranem zużywają mniej energii niż tablety. Warto zwrócić uwagę na deklarowany czas pracy na jednym ładowaniu.

4. Obsługiwane formaty plików. Sprawdź, jakie formaty plików obsługuje dany model. Najlepsze będą te, które radzą sobie z popularnymi formatami jak EPUB i MOBI oraz umożliwiają otwieranie PDF-ów bez problemu.

5. Cena. Ceny mogą się bardzo różnić między poszczególnymi modelami. Podstawowe wersje są tańsze, ale mogą nie mieć wszystkich funkcji dostępnych w droższych wariantach.

Warto także przeczytać opinie innych użytkowników i sprawdzić recenzje ekspertów przed dokonaniem zakupu. W ten sposób wybierzesz najlepszy dla siebie czytnik e-booków.

Różnice między ekranem E Ink a ekranem LCD

Ekran dotykowy E Ink i wyświetlacz LCD różnią się pod wieloma względami. Przede wszystkim, ekran czytników e-booków imituje wygląd papieru. Dzięki temu czytanie na nim jest bardziej komfortowe dla oczu. Ekran LCD natomiast emituje światło, co może męczyć wzrok przy długotrwałym użytkowaniu.

Wyświetlacze E Ink zużywają mniej energii w porównaniu do ekranów LCD. Wynika to z faktu, że E Ink pobiera energię tylko podczas zmiany wyświetlanej treści. Z kolei ekrany LCD muszą być podświetlane cały czas, co zwiększa zużycie baterii.

Kolejną różnicą jest jakość obrazu w słońcu. Na wyświetlaczu E Ink tekst pozostaje czytelny nawet w jasnym świetle słonecznym. Natomiast na ekranie LCD pojawiają się odblaski, które utrudniają czytanie.

Wyświetlacze E Ink oferują mniejszą paletę barw niż ekrany LCD, dlatego są idealne głównie do wyświetlania tekstu i prostych grafik. Z kolei ekrany LCD mogą wyświetlać pełną gamę kolorów, co sprawia, że są lepsze do oglądania zdjęć i filmów.

Wybór między E Ink a wyświetlaczem LCD zależy od potrzeb użytkownika. Jeśli priorytetem jest komfort czytania i oszczędność energii – lepszym wyborem będzie E Ink. Jeśli jednak ważna jest możliwość oglądania kolorowych obrazów i multimediów – wtedy warto postawić na ekran LCD.


Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.