Dlaczego warto czytać dzieciom?

4 powody, dlaczego warto czytać dzieciom
Wielu z nas jest przekonanych, że do nauki wystarczą przybory szkolne, i dlatego w akcjach back to school przybory szkolne wydają się najważniejsze. Okazuje się, że są ważne, ale lista rzeczy potrzebnych do szkoły, nauki i rozwoju dziecka znacznie się wydłuża. Równie ważne dla rozwoju dziecka, jeżeli nie znacznie ważniejsze, jest czytanie.

Dzieci posiadają wielki potencjał uczenia się, a potencjał ten może być wykorzystany jedynie jeżeli do dzieci docierają odpowiednie dla ich rozwoju bodźce. Jednym z najważniejszych jest możliwość odkrywania świata, życia i wiedzy podanej dziecku w odpowiedniej dla nich formie - np. czytania.  Wpływ czytania na rozwój dziecka jest ogromny, a liczne badania przeprowadzane na całym świecie wykazały i wykazują jego korzyści. 

Co prawda w powszechnym przekonaniu to szkoła uczy, ale dziś nie tylko nauczyciele, ale i rodzice są odpowiedzialni, aby zadbać o to, żeby czytanie było kluczowym elementem codziennej rutyny naszych dzieci. W związku z  Back to school 2021 postanowiliśmy jeszcze raz przypomnieć, dlaczego czytanie  dla dzieci jest tak ważne, i podamy kilka wskazówek, z których możesz korzystać w szkole, jak i poza nią.

Czytanie pozwala przenieść się z naszego własnego świata do zupełnie innego, pełnego magii i kolorów, lub też surowego, a jednocześnie niestwarzającego niebezpieczeństwa dla dziecka. Pomiędzy stronicami książki dziecko może zanurzyć się w życiu fikcyjnych postaci,  poznać kulturę i historię lub kulturę całkowicie odmienną od naszej. Może także uczyć się nowych słów i zwrotów, doświadczać szeregu emocji, rozwijać inteligencję emocjonalną  oraz zdobywać umiejętności i wiedzę.

Akcje informacyjne takie jak ta koordynowana przez Fundację Cała Polska czyta dzieciom już od 20 lat edukują rodziców, jakie korzyści płyną z czytania dla rozwoju dziecka i najważniejsze, z tego, że potrafimy zachęcić dziecko  do czytania. 

Czytaj na zdrowie

Czytanie  dzieciom, w szczególności czytanie dla przyjemności, korzystnie wpływa nie tylko na samą edukację dziecka, ale na jego rozwój społeczny i poznawczy, jego samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. 

Jedno z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców szczegółowo opisuje wpływ czytania na późniejsze umiejętności czytania; ułatwienie interakcji społecznych między dorosłymi a dziećmi oraz zachęcanie dzieci do angażowania się w otaczający ich świat. Określa również, w jaki sposób czytanie może być stabilnym źródłem informacji przez całe dorosłe życie dziecka. Ta stabilność umożliwia im stały dostęp do książek i może być szczególnie korzystna dla dzieci dorastających w trudnych warunkach.


Wiele korzyści z czytania

Czytanie wspomaga rozwój poznawczy, czyli to jak później postrzegamy i myślimy o naszym świecie poprzez pryzmat naszej inteligencji, rozumowania, rozwoju języka i przetwarzania informacji. Czytając dzieciom, zapewniasz im dogłębne zrozumienie ich świata i poszerzasz ich wiedzę. Dzieci następnie wykorzystują zdobytą wiedzę podstawową, aby zrozumieć, co widzą, słyszą i czytają, co wspomaga ich rozwój poznawczy.

 

Czytanie wspomaga naturalny rozwój empatii, bo kiedy czytamy książkę, identyfikujemy się z postacią. Czytanie pozwala  dziecku rozwijać empatię, gdyż doświadcza życia i przeżywa emocje wraz z bohaterami może identyfikować się z tym, jak oni się czują. Badania wykazują, że dzieci mogą następnie wykorzystać to zrozumienie, aby wczuć się w prawdziwy świat z innymi ludźmi. Dodatkowo dzieci zyskają lepsze zrozumienie emocji, co pomaga im zrozumieć emocje własne oraz innych. 

Historia opisana w książce pozwala przenosić się do innego miasta, innego kraju, a nawet alternatywnego świata. Czytając książkę, dziecko dowiaduje się o ludziach, miejscach i wydarzeniach, których inaczej nie poznałoby. Daje to dzieciom głębsze zrozumienie otaczającego ich świata i kultur, także tych, które różnią się od ich własnej.

Jeśli rodzic regularnie czyta dzieciom, to niewątpliwie nawiąże z nim silniejszą relację. Czytanie daje rodzicom możliwość spędzenia z dziećmi wspólnego czasu  oraz co najważniejsze - wartościowego. Wolnego od smartfonów, tabletów i telewizji. Ponadto zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uwagi, miłości i otuchy, co jest kluczowe dla rozwoju i wpływa na dobre samopoczucie dziecka.

Czytanie najlepiej wprowadzić do życia dziecka jako wieczorny rytuał, który nie tylko będzie dobrym wstępem do zakończenia dnia, ale również zminimalizuje i ograniczy korzystanie przez dzieci z elektronicznych gadżetów, jak tablety czy smartfony, które, jak wiadomo  -  negatywnie wpływają na rozwijający się  układ nerwowy dziecka. Czytanie może również w jakimś stopniu ograniczyć ilość czasu spędzanego przed telewizorem, co także jest w ostatnich czasach dużym problemem.

Czytnik ebooków do Legimi

Rozwiązaniem może być czytnik ebooków, który z jednej strony jest zdrowy dla oczu, a z drugiej pozbawiony reklam, gier czy innych rozpraszaczy, które nie pozwalają się skupić dziecku na tekście. 

Dobrym pomysłem w przypadku czytania dzieciom jest wybór czytnika ebooków do Legimi  lub czytnik ebooków do Empik Go jeśli chcemy mieć duży wybór książek i jednocześnie ograniczyć koszty związane z ich zakupem. 

Wpływ czytania na edukację dziecka trudno jest przecenić. Dlatego każdy rodzic biegnący, aby zdążyć na back to school w Empik, czy powrót do szkoły w centrum handlowym, albo badający gdzie jest promocja na tornistry w supermarkecie  powinien także zrozumieć, że  dziecko rozwija się przez czytanie.  Nie tylko przybory szkolne, nie tylko tornister Hertz, tornister Vans  czy tornister Lilliputiens, nie tylko zmazywalny długopis Pilot, wieczne pióro Parker, cyrkiel czy gumka Faber, ale także dobra książka dla dzieci rozwija ich umysł i edukuje. 

Czytanie z dziećmi pomaga nie tylko w tworzeniu więzi, ale pomaga ugruntować i zaszczepić  miłość do czytania na całe życie. Wiele badań wykazało korelację między czytaniem przez dzieci dla przyjemności a wyższymi osiągnięciami z każdego przedmiotu, nie tylko z języka polskiego, ale i innych przedmiotów i języków.

Ebooki na Legimi

Czytanie na głos dzieciom, nawet jeśli nie mogą w pełni zrozumieć tego, co mówisz, daje im umiejętności, których potrzebują, kiedy zaczynają samodzielnie czytać. Czytanie dzieciom w najwcześniejszych miesiącach ich życia może pomóc w przyswajaniu języka ojczystego i stymulowaniu części mózgu, która odpowiada za naukę języków obcych. 

Dzieciom warto czytać różne książki, tak by zaciekawiać ich coraz to nowszymi tekstami i rozbudzać ich czytelniczy apetyt. Warto w tym celu, korzystać z czytnika ebooków inkBOOK Calypso Plus z dostępem do Legimi czy Empik Go, bo w ten sposób  możemy wybierać z niezliczonej praktycznie oferty tytułów dedykowanych małym słuchaczom. Poczynając od klasyki literatury dziecięcej, po najnowsze tytuły.  

Czytanie też wzbogaca mowę dziecka. Słyszenie słów wypowiadanych na głos, a później samodzielne ich powtarzanie wprowadza do mowy dziecka nowe słownictwo i zwroty. Każdego dnia dziecko może nauczyć się nowego słowa i w ten sposób rozwijać swój słownik.

Nie można zapominać, że regularne czytanie poprawia zdolności koncentracji dziecka, i działa uspokajająco na dziecko. Ponadto pomoże w tym, aby nauczyć dziecko siedzieć spokojnie i słuchać przez dłuższy czas, co przyniesie mu korzyści w nauce.

Czytanie książek przez dzieci polega na tym, że używają one swojej wyobraźni do wyobrażania sobie postaci, wizualizacji otoczenia oraz zgadywania, co będzie dalej. Muszą użyć wyobraźni, jeśli chcą poznać książkowych ludzi, miejsca, wydarzenia i epoki. Z kolei ta rozwinięta wyobraźnia prowadzi do większej kreatywności, ponieważ dzieci wykorzystują te pomysły do nauki, pisania szkolnych prac czy opisywania uczuć, środowiska i własnych przygód. 

Teraz czytać dla dzieci możesz na inkBOOKu. Twoje dzieci mogą czytać na inkBOOKu same, bez nadzoru, bez rozpraszaczy, bez gier, powiadomień czy reklam. inkBOOK posiada specjalny typ ekranu, w którym w przeciwieństwie do tabletów, komputerów czy telefonów światło nie jest wysyłane prosto w oczy Twojego dziecka, ale ekran ten świeci światłem odbitym, podobnie jak kartka papieru. Chroń oczy dziecka. Naturalnie, ekologicznie i z dostępnymi serwisami taniej niż kupowanie lektur na sztuki. 

Czcionkę można nie tylko powiększyć, ale także zmienić ją w książce na taką, jaką dziecko najchętniej czyta. Dostępna jest także czcionka pomagająca czytać osobom, które zmagają się z problemem dysleksji. 

Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.