Czy czytniki ebooków niszczą wzrok?

Czy czytniki ebooków niszczą wzrok?

Czy czytniki ebooków niszczą wzrok?

Zastanawiasz się jak czytać, aby nie niszczyć wzroku? Przede wszystkim zrezygnuj z lektury na telefonie czy tablecie. Urządzeniem, które nadaje się do tego idealnie, jest czytnik e-booków. Zobacz dlaczego! 

Jeden z mitów na temat e-czytelnictwa dotyczy negatywnego wpływu czytników e-booków na oczy użytkownika. Oczywiście zarzuty nie mają pokrycia w rzeczywistości. 

Na przykładzie urządzeń marki inkBOOK wspólnie sprawdźmy zależność, jaką ma czytnik ebook a wzrok.

Czy czytniki ebooków niszczą wzrok? 

Absolutnie nie. A to wszystko dzięki specjalnemu ekranowi E Ink, który do złudzenia przypomina kartkę papieru. 

Nie odbija światła, więc bez względu na kąt, pod którym czytasz — ekran wygląda tak samo. Słońce nie razi Cię w oczy. Dzięki temu czytanie na plaży czy w parku na ławce nie nadwyręża niepotrzebnie oczu.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia zawsze warto mieć na uwadzę dyskusję „czytnik ebook a wzrok”. Właśnie po to, by podjąć dobrą decyzję zakupową. 

Czy czytnik ebooków męczy oczy? 

Zupełnie nie! Możesz czytać na nim przez wiele godzin bez uczucia zmęczenia. Oczywiście jest to zasługa wcześniej wspomnianego ekranu E Ink. W modelach takich jak inkBOOK Calypso Plus czy inkBOOK Focus jest doświetlany.

Ponadto wiele ułatwia także możliwość ustawienia barwy światła czy natężenia jasności. Dzięki temu komfort czytania jest o wiele większy niż chociażby w przypadku tradycyjnej książki. Warto przekonać się na własnej skórze, że czytniki ebooków nie niszczą wzroku.

Dodatkowo Twoje oczy są wspierane przez funkcje samego czytnika. Bez problemu w ustawieniach strony zmienisz wielkość czcionki, interlinii czy marginesów. 

Dostosuj czytnik e-booków do swoich potrzeb i ciesz się wygodną lekturą przez wiele, wiele godzin!

Czy czytanie ebooków jest zdrowe? 

Oczywiście, że tak! Ale tylko jeśli czytasz je na odpowiednim urządzeniu, takim jak czytnik e-booków inkBOOK. 

Spędzanie ogromnych ilości czasu przed ekranem komputera czy smartfona w dłuższej perspektywie odbije się negatywnie na zdrowiu. Chociażby ze względu na światło, które przez cały czas świeci prosto w oczy. Powoduje ich zmęczenie.

Odwrotna sytuacja ma miejsce przy czytnikach e-booków. Doświetlenie prowadzone jest równomiernie po ekranie. Nie odbija się i nie jest skierowane prosto w oczy Czytelnika, tak jak ma to miejsce przy ekranach LCD. Więc jeśli kiedyś usłyszysz hasło, że czytniki ebooków niszczą wzrok — już wiesz, że to nie prawda. 

Który czytnik dla słabowidzących?

Idealnie sprawdzi się zarówno większy 7,8’ model inkBOOK Focus, jak i 6’ inkBOOK Calypso Plus. 

Główna różnica to oczywiście wielkość ekranu oraz możliwość zmiany wielkości ikon dolnego menu w czytniku inkBOOK Focus. 

W kwestiach technicznych są one dokładnie takie same i umożliwiają ustawienie zarówno interfejsu, jak i strony do indywidualnej potrzeby. Powiększenie wielkości liter? Zmiana czcionki? Zwiększenie interlinii a może marginesów? Nie ma najmniejszego problemu. 

Ogromnym ułatwieniem jest także możliwość włączenia trybu ciemnego. Tło strony robi się całe czarne, a wyświetlane litery są w kolorze białym. Ekran E Ink zapewnia dobry kontrast między tymi dwoma barwami. 

Dodatkowo czytniki inkBOOK pozwalają na zmianę orientacji strony z pionowej na poziomą. W rezultacie na ekranie E Ink wyświetla się więcej treści. 

Czytnik e-booków nie tylko NIE męczy oczu, ale także NIE wyklucza osób słabowidzących. Daje im możliwość kontynuowania czytelniczej pasji i komfortowej lektury ulubionych książek! 

Czy czytniki ebooków niszczą wzrok — prawda czy MIT?

Czytniki e-booków to popularne urządzenia do czytania książek. Wiele osób zastanawia się, czy czytniki ebooków niszczą wzrok. Jak już wiesz, odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim, nowoczesne czytniki e-booków używają technologii E Ink. Imituje wygląd papieru, co jest mniej męczące dla oczu niż tradycyjne ekrany LCD. E Ink nie emituje światła tak jak ekrany komputerów czy smartfonów. Dzięki temu nasze oczy mniej się męczą podczas długiego czytania. 

Pamiętaj, że ważne jest robienie regularnych przerw w trakcie czytania. Zaleca się stosowanie zasady 20-20-20: co 20 minut robić przerwę na 20 sekund i patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów).

Czytnik ebook jest zdrowy dla oczu?

Czytniki e-booków są zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla oczu. W przeciwieństwie do tradycyjnych ekranów LCD, które emitują światło niebieskie, czytniki e-booków używają technologii E Ink. Ekrany E Ink naśladują wygląd papieru drukowanego. Dzięki temu mniej męczą oczy. Czytanie na czytniku e-booków jest bardziej komfortowe niż na tablecie lub komputerze.

Podświetlenie, które pada tylko na ekran, zmniejsza ryzyko suchych i zmęczonych oczu. Wielu użytkowników zauważa, że mogą czytać dłużej bez uczucia dyskomfortu. Dodatkowo czytniki e-booków oferują funkcje regulacji wielkości czcionki i doświetlenia. To sprawia, że tekst staje się łatwiejszy do odczytania, co również korzystnie wpływa na zdrowie oczu.

Czytniki ebooków nie niszczą wzroku. Korzystanie z czytnika e-booków jest zdrowsze dla naszych oczu niż tradycyjne ekrany elektroniczne. Technologia E Ink oraz brak intensywnego podświetlenia czynią je idealnym wyborem dla miłośników książek.

5 powodów, że czytanie na czytniku to komfort dla oczu

Czytniki e-booków zdobywają coraz większą popularność. Ich użytkownicy często podkreślają, że korzystanie z nich jest wygodne i przyjemne dla oczu. Oto pięć powodów, dlaczego czytanie na czytniku e-booków zapewnia komfort naszym oczom.

1. Brak odblasków. Ekrany większości nowoczesnych czytników e-booków są matowe. Dzięki temu nie odbijają światła jak tradycyjne ekrany komputerowe czy smartfony. Czytanie w pełnym słońcu nie męczy więc naszych oczu i jest o wiele bardziej komfortowe.

2. Regulowane podświetlenie. Czytniki pozwalają dostosować poziom jasności ekranu do warunków otoczenia. Możemy zwiększyć jasność w ciemnym pomieszczeniu lub ją zmniejszyć, gdy jesteśmy na zewnątrz w słoneczny dzień. To sprawia, że oczy się mniej męczą.

3. Technologia e-papieru. Wiele czytników korzysta z technologii e-papieru (E Ink). Ekran wygląda niemal jak prawdziwy papier – nie świeci bezpośrednio w oczy, co eliminuje efekt przemęczenia wzroku podczas długiego czytania.

4. Zmienne rozmiary czcionek. Na tradycyjnej książce wielkość liter jest stała i czasami może być trudna do odczytania dla osób ze słabszym wzrokiem. Na czytniku możemy dowolnie zmieniać rozmiar czcionki, dopasowując ją do własnych preferencji i potrzeb naszego wzroku.

5. Tryb nocny. Większość nowoczesnych urządzeń oferuje tryb nocny, który zmniejsza emisję niebieskiego światła odpowiedzialnego za zmęczenie oczu przed snem. Dzięki temu nasze oczy są mniej obciążone nawet podczas wieczornego lub nocnego czytania.

Korzystanie z czytnika e-booków to zdecydowany komfort dla naszych oczu, a obawy, że czytniki ebooków niszczą wzrok nie są uzasadnione. 


Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.