#inkBOOKpoleca: 5 reportaży, które musisz przeczytać

#inkBOOKpoleca: 5 reportaży, które musisz przeczytać

Nierzadko wstrząsające, trudne i dające do myślenia - reportaże otwierają oczy i rzucają światło na tematy niewygodne, o których lepiej po prostu milczeć. W cyklu #inkBOOKpoleca przedstawiamy 5 książek z tego gatunku, które koniecznie musisz przeczytać!

Reportaż to wiarygodna relacja o autentycznych wydarzeniach. Opisywanie rzeczywistości taką, jaką jest to sztuka, która udaje się nielicznym. Reportaż to wymagający gatunek literacki zarówno dla autora, jak i czytelnika.

Tematyka tego typu książek jest bardzo szeroka. Z tego względu możemy podzielić reportaż na m.in.:

  • podróżniczy,  
  • sportowy,
  • popularnonaukowy, 
  • wojenny,
  • społeczny,
  • obyczajowy, 
  • historyczny. 

Już teraz sprawdź nasze zestawienie #inkBOOKpoleca i wybierz dla siebie najlepszy reportaż do przeczytania.

5 reportaży, które koniecznie musisz przeczytać 

Nie ma - Mariusz Szczygieł 

Książka o braku: kogoś, czegoś, przeszłości, pamięci. Nie ma, czyli wyróżniony literacką nagrodą NIKE 2019 i NIKE 25-lecia reportaż Mariusza Szczygła.

Autor w swojej książce porusza temat nieobecności, którą przedstawia na przykładzie swoich rozmówców jako studium przypadku. Swoimi historiami z reporterem podzielili się m.in. czeska poetka, izraelska pisarka czy polska księgowa. 

Reportaż egzystencjalny, czyli opowieści o tym, czego „nie ma” zachwyciły czytelników. Nic dziwnego, że książka wydana przez Dowody na Istnienie z marszu stała się bestsellerem.

27 śmierci Toby’ego Obeda - Joanna Gierak-Onoszko 

Ponad 150 tys. osób skrzywdzonych przez kościół katolicki - właśnie taki obraz Kanady w swoim literackim debiucie prezentuje Joanna Gierszak-Onoszko.

27 śmierci Toby’ego Obeda to reportaż, który odkrywa wstrząsającą tajemnicę Kanady. Autorka na łamach książki przytacza historię szkół z internatem prowadzonych przez kościół katolicki. Dochodziło w nich do fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi. Padały także często ofiarami molestowania seksualnego. 

Książka, wydana przez Dowody na Istnienie, zyskała uznanie odbiorców, zdobywając literacką nagrodę NIKE Czytelników w 2020 roku.

Żeby nie było śladów - Cezary Łazarewicz

Historia Grzegorza Przemyka, polskiego poety, który w 1983 roku na placu Zamkowym w Warszawie został zatrzymany, a następnie dotkliwie pobity przez milicjantów. 18-letni chłopak zmarł kilka dni później w szpitalu. 

Cezary Łazarewicz w książce Żeby nie było śladów opisuje szczegółowo tę historię, ujawniając tym samym bezsilność władz III RP, którym nie udało się ukarać winnych.  

To także dowód na cynizm komunistycznej władzy, która usilnie próbowała zatrzeć ślady tej wstrząsającej zbrodni a winę zrzucić na lekarzy i sanitariuszy. Łazarewicz w swojej książce sukcesywnie odkrywa sposoby i metody działania najwyższych oficjeli PRL-u.  

Żeby nie było śladów, ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne,  
została wyróżniona literacką nagrodą NIKE 2017.

Fantom Bólu - Hanna Krall 

Zbiór wszystkich dotychczasowych tekstów, które wyszły spod pióra królowej reportażu Hanny Krall. 

Jeden tom, ponad tysiąc stron i historie o losie, Zagładzie i pamięci, które odciskają na czytelniku trwały ślad - Fantom Bólu to wyjątkowa publikacja wszystkich najważniejszych dzieł autorki w tym m.in. kultowe Zdążyć przed Panem Bogiem, Dowody na istnienie, Taniec na cudzym weselu czy Biała Maria.

Książka na sklepowych półkach ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Dla każdego miłośnika tego gatunku Fantom Bólu to reportaż do przeczytania jako pozycja obowiązkowa! 

Wszystkie Dzieci Louisa - Kamil Bałuk

Reporterskie śledztwo na najwyższym poziomie. Kamil Bałuk w swojej książce Wszystkie Dzieci Louisa odkrywa kolejne warstwy historii człowieka, który został ojcem ponad… dwusetki dzieci. 

To także opowieść o Holandii, małym kraju, w którego języku nie istnieje słowo “rodzeństwo”.  Historie zawarte w reportażu Wszystkie Dzieci Louisa zelektryzowały tamtejszą opinię publiczną, a do ogólnokrajowej debaty powróciły tematy takie jak anonimowość dawcy nasienia, prawo do posiadania dziecka czy informacji o swoim biologicznym pochodzeniu

Książka Wszystkie Dzieci Louisa to wyjątkowy reportaż wydany przez Dowody na Istnienie, w którym autor w pasjonujący sposób krok po kroku odkrywa tajemnice i fakty, których nigdy nie mieliśmy poznać.Dodaj komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.