Podjąłeś decyzję i teraz zastanawiasz się jaki czytnik ebooków wybrać. Siadasz przed komputerem, przeglądasz dostępne w sieci materiały i w poszukiwaniu wymarzonego urządzenia natrafiasz na czytnik ebooków bez reklam lub wersję z reklamami. Co to dla Ciebie jako użytkownika oznacza? Wyjaśniamy! 

Oba terminy są bardzo proste do wytłumaczenia: czytnik z reklamami wyświetla na danym czytniku oferty marketingowe lub promocję, czytnik bez reklam tego nie robi. 

Jeśli już w ręce wpadnie nam czytnik z reklamami, możemy spodziewać się, że będą one pokazywane przede wszystkim na ekranie wygaszacza, czyli inaczej ekranie uśpienia. W takim wypadku personalizacja ekranu uśpienia jest niemożliwa. 

W zależności od marki czytnika ebooków (Amazon Kindle, Pocketbook, inkBOOK, Onyx Boox, Cybook, Boyue), reklamy mogą pojawiać się także w innych miejscach np. pod paskiem menu.   

Z perspektywy czytelników wersja z reklamami może nie być aż tak uciążliwa, jak mogłoby się to wydawać - nawet w przypadku codziennego korzystania z czytnika. Ale…

Amazon Kindle z reklamami

Najbardziej znanym takim czytnikiem jest Amazon Kindle z reklamami. I chociaż same reklamy nie muszą być irytujące, warto wspomnieć, że logując się na tym urządzeniu, nawet w celu uzyskania dostępu do usługi „wyślij na Kindle”, akceptujemy regulamin świadczenia usług Amazon. Dajemy więc zgodę na to, aby także czytnik śledził wszelkie nasze ruchy, między innymi w celu „Ochrony Amazon Europe i innych podmiotów” oraz wyświetlania nam spersonalizowanych reklam. 

Trzeba pamiętać, że jak pisze w swoim regulaminie Amazon, przekazuje „dane dotyczące kont użytkowników i inne dane osobowe, ilekroć uznamy to za stosowne w celu wywiązania się z wymogów prawnych, egzekwowania lub stosowania Warunków Użytkowania i Warunków Sprzedaży Amazon.pl oraz postanowień innych umów lub w celu ochrony praw, własności lub bezpieczeństwa Amazon Europe, naszych użytkowników lub innych podmiotów”. 

Darmowe czytanie za oglądanie reklam

Warto też wspomnieć, że na świecie dostępnych jest wiele serwisów dających dostęp do ebooków za darmo w zamian za obejrzenie reklam. Najlepszym przykładem będzie tu niemiecka aplikacja Readfy działająca, tylko jeżeli specjalnie zechcemy na czytnikach inkBOOK (inkBOOK to czytnik bez reklam).

Niektórzy twierdzą jednak, że wyświetlanie marketingowych komunikatów, po czasie może zacząć irytować i w pewien sposób zniechęcać do korzystania z czytnika ebooków. 

Czytnik ebooków z reklamą czy bez: która opcja lepsza? 

Nie ma lepszej odpowiedzi na to pytanie niż… to zależy. I to od kilku czynników.

Po pierwsze - komfort. Jeśli nie masz nic przeciwko oglądaniu wielu dodatkowych komunikatów, to dobrą wersją będzie czytnik z reklamami. Z kolei, jeśli cenisz sobie niczym niezmącony spokój podczas użytkowania - wybierz czytnik bez reklam. 

Po drugie - finanse. Wersja z reklamami z reguły jest tańsza lub reklamy pozwalają Ci czytać za darmo. Dzięki temu, że godzisz się oglądać oferty na swoim czytniku, dany producent odpowiednio zmniejsza cenę urządzenia lub ebooka. Wersje bez reklam są droższe, jednak dzięki temu nie dostajesz w pakiecie niepotrzebnych marketingowych rozpraszaczy.

Po trzecie - dostępność. Czytniki z reklamami są zazwyczaj tworzone pod konkretny rynek, na którym są sprzedawane i często pod konkretną aplikację. Z tego względu czytniki z reklamami zakupione poza granicami Polski będą oferować je w konkretnym języku np. po angielsku, niemiecku czy francusku. W wariancie bez reklam takiego problemu nie ma. 

Czytnik ebooków inkBOOK bez reklam 

Jednym z głównych założeń naszej marki jest wolność i swoboda czytania. Z tego względu czytniki inkBOOK od samego początku są tworzone z myślą o jak najwyższym komforcie użytkowania.  

Czytniki inkBOOK nie zbierają informacji o użytkownikach, nie śledzą ich, nie profilują. 

Tak jak poprzednie, tak i najnowsze modele, czyli inkBOOK Calypso Plus oraz inkBOOK Focus to czytniki ebooków bez reklam. Brak dekoncentrujących powiadomień pozwala w pełni cieszyć się  lekturą.

Więc jeśli poszukujesz czytnika dyskretnego, prywatnego i nie chcesz, żeby cokolwiek rozpraszało Twoją uwagę… czytnik inkBOOK będzie idealnym rozwiązaniem.