Najlepsze historie założycieli światowych marek


Są takie książki, które chętnie się czyta, zwłaszcza jeśli opowiadają o zwykłych ludziach, którzy dokonali niezwykłych rzeczy. Biografie ciekawych ludzi mogą nie tylko stać się inspiracją do zmian, ale też bywają wciągającą powieścią. Dziś 5 książek o założycielach znanych marek, które mogą Cię zainteresować.
Coco Chanel. Legenda i życie. Justine Picardie

 

Założycielka znanego na całym świecie domu mody to jedna z tych bohaterek, której perypetie życia mogłyby obdzielić kilka innych żyć. Niespotykane spojrzenie na świat, odważne dążenie do realizacji swoich celów to tylko niektóre rzeczy, które znajdziecie w książce, która próbuje odpowiedzieć na pytanie: skąd wzięła się Coco Chanel? Co jest prawdą, a co jedynie wyobrażeniem na temat kreatorki? Jeżeli fascynuje Cię świat mody, kreatorów i tego w jaki sposób rodzi się osobowość typu Coco Chanel to koniecznie sięgnij po ten tytuł. Nie poczujesz rozczarowania.  

Helena Rubinstein Kobieta która wymyśliła piękno. Michele Fitoussi

Jeśli interesujesz się powstaniem światowych marek, a dodatkowo fascynuje Cię świat kosmetyków i piękna to ta historia może Cię wciągnąć. Książka barwna jak sama jej bohaterka, bo Helena Rubinstein to osoba nieprzypadkowa. Kiedy w roku 1872 przyszła na świat w biednej, żydowskiej rodzinie w Krakowie, raczej nikt nie przypuszczał, że stanie się w przyszłości twórczynią kosmetycznego imperium. Przy okazji historii samej Heleny Rubinstein i jej marki, dowiemy się mnóstwa ciekawostek na temat ówczesnego przemysłu kosmetycznego. Poznamy początki narodzin pozostałych marek kosmetycznych i modowych, narodziny reklamy, bez której niemożliwy byłby również sukces w ówczesnym pruderyjnym społeczeństwie. Pamiętajmy, że kobiety, które  w tamtych czasach chciały się udać do pierwszych salonów piękności, musiały wchodzić tylnymi drzwiami…

Elon Musk. Biografia Twórcy Paypala, Tesli, Spacex

To już biografia człowieka, który zmienia rzeczywistość tu i teraz. Twórca wielu różnych start-upów, uważany za jednego z najbardziej zuchwałych przedsiębiorców Doliny Krzemowej. Stworzył wiele biznesów, jak np. PayPal, koncern samochodowy Tesla Motors, a nawet  SpaceX – firmę, która wysyła rakiety w kosmos. To interesująca książka z wielu powodów - po pierwsze czytelnicy mogą się dowiedzieć jakie cechy charakteru pozwalają osiągać cele, nawet jeśli są one  - wydawałoby się szalone i niemożliwe do realizacji. Elon Musk to postać inspirująca, więc z  każdą stroną chcesz wiedzieć o nim więcej i więcej, Historia kolejnych biznesów, tytanicznej pracy i geniuszu, który czasem pomaga, a czasem bywa problematyczny. 

Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike, Phil Knight

Historia jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek sportowej odzieży, obuwia i sprzętu, która obecnie jest gigantem na tym rynku. O marce wszyscy słyszeliśmy, ale już o jej założycielu -  Philu Knight ‒ człowieku, który rozpoczął jej tworzenie, mając w kieszeni zaledwie pożyczoną od ojca garść dolarów - już mniej. A szkoda, bo to postać, która może zainspirować każdego. Historia wciągająca, która daje dużo do myślenia, bo Knight w swojej opowieści nie omija trudnych momentów. Opowiada o szalonych pomysłach, próbach wdrożenia ich w życie, sukcesach, ale również porażkach. Nie ma tu tylko lukru, dlatego tym bardziej z każdą kartką, chłoniemy więcej. 

Prawdziwa historia McDonald`s. Wspomnienia założyciela, Ray Kroc

Czy kiedykolwiek tak, jak ja - myśleliście, że założyciel znanej sieci fast-food zapewne nazywa się McDonald? No właśnie. Ja do momentu przeczytania tej książki, tak sądziłam! Któż nie zna tego charakterystycznego brandu i choć raz nie zjadł słynnego cheesburgera? Jak to jest być twórcą znaku, który znany jest na niemal wszystkich kontynentach świata? Historię i wspomnienia Ray’a Kroc’a, który stworzył sieć restauracji fast food czyta się lekko, z dużym zainteresowaniem. Dowiemy się o tym jakie są blaski takiego sukcesu, ale też poznamy jego cienie. Kroc nie próbuje lukrować swojej historii, opisuje także smutne strony swojego biznesu: jak utrata przyjaciół, problemy finansowe, potyczki prawne czy pogorszenie się relacji z rodziną.


Zostaw komentarz


Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przed opublikowaniem