Jak dbać o czytnik w czasach koronawirusa ?


Pandemia koronawirusa przewróciła nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Czy ktokolwiek z nas uwierzyłby jeszcze kilka tygodni temu, że wyposażeniem konsumenta wybierającego się na zakupy będą maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe, czy żele antybakteryjne? Z całą pewnością nikt, może poza nielicznym gronem preppersów przygotowanych na każdy możliwy scenariusz zagłady świata. Dzisiejsza rzeczywistość jest jednak trochę jak film o apokalipsie. Za oknem “wyludnione” miasta, a w mediach nowe obostrzenia oraz apele odnoszące się do kwestii utrzymywania właściwej higieny. Troska o ostrożność oraz konieczność przestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej, takich jak częste mycie rąk, wydaje się być oczywista. Jednak wielu z nas być może zapomina, że oprócz odkażania dłoni, klamek, czy telefonów komórkowych warto również zadbać o czystość czytników książek.

Myj ręce jak najczęściej - każdorazowo zanim sięgniesz po czytnik  


W ostatnich tygodniach większość z nas została wyczulona na punkcie higieny rąk. Zmieniamy nawyki, odchodząc od ekspresowego, kilkusekundowego mycia na rzecz ścisłego stosowania się do zaleceń ekspertów i dbania o higienę rąk poprzez przestrzeganie zalecanych instrukcji. Prawidłowe mycie rąk jest najprostszym, a zarazem jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń. Dla tych, którzy mają jeszcze wątpliwości, jak myć prawidłowo ręce, zamieszczamy poniższą instrukcję.

 

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

"Coronawirus" na urządzeniach elektronicznych

Zwracając szczególną uwagę na higienę dłoni, zapominamy bardzo często o otaczających nas przedmiotach codziennego użytku. Niebezpieczne zarazki mogą zbierać się książkach, ubraniach, czy zakupach, ale także na urządzeniach elektronicznych takich jak telefon, czy smartwatch - zwłaszcza jeżeli sięgniemy po nie bez uprzedniego umycia rąk. Czytniki ebooków, czy tablety, są w zdecydowanie mniejszym stopniu narażone na kontakt z patogenem, ponieważ najczęściej nie sięgamy po nie “automatycznie” w trakcie innych czynności, rzadziej też, w porównaniu z telefonem, sięgamy po nie poza domem np. podczas zakupów. 
W tym szczególnie trudnym czasie, jakim jest pandemia Covid-19, warto jest dodatkowo zatroszczyć się o nasze bezpieczeństwo i poświęcić chwilę na prawidłowe czyszczenie wszystkich urządzeń elektronicznych.  

 

Jak czyścić czytnik ebooków?

Podobnie jak z zaleceniami dotyczącymi higieny dłoni, również w przypadku czytników książek, bardzo istotna jest regularność czyszczenia. Nie ma potrzeby dezynfekcji urządzenia za pomocą płynu na bazie alkoholu, czy używania mydła antybakteryjnego do odkażania czytnika, chyba że używała go osoba, u której stwierdzono covirus. Zalecamy zatem czyścić swój czytnik systematycznie, najlepiej za każdym razem, gdy wracamy do czytania po przerwie lub wtedy, gdy korzystał z niego ktoś inny. Ważne jest, aby pamiętać, że czytnik ebooków należy czyścić “na sucho” lub też, co bardziej wskazane przy pandemii, przy użyciu nietłustej pianki do ekranu TFT. Do czyszczenia zalecamy użyć ściereczki z mikrofibry, która najlepiej nadaje się do przecierania takich powierzchni, jednocześnie jej nie zarysowując.

 

Czy można i trzeba  korzystać z czytnika w jednorazowych rękawiczkach? Oczywiście ostrożności nigdy nie za wiele, ale jeśli przed sięgnięciem po czytnik, nie dotykaliście niczego w miejscach publicznych, na czym mógł  znajdować się wirus, jak np. klamki, włączniki, przyciski w windzie, krany, dystrybutory itp. - to nie ma takiej konieczności. Chociaż czytnik można obsługiwać w rękawiczkach, to  jeżeli nie byliśmy na zewnątrz, zostawmy rękawiczki dla tych, którzy ich potrzebują. 

 

Czytnik, papierowa książka, czy telefon? - bezpieczne czytanie w czasach pandemii


Warto podkreślić, że czytnik pozwala na wyświetlanie książek bez konieczności kontaktu z innymi. Dlatego korzystanie z niego jest z całą pewnością znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjne wypożyczanie drukowanych książek, czy nawet ich kupowanie online. Zamawiając ebooka nie musimy martwić się o kontakt z kurierem, czy o konieczność odbioru przesyłki w paczkomacie. Zdecydowanie rzadziej dotykamy też czytnika, niż telefonu. W przeciwieństwie do telefonu, czytnika najczęściej nie zabieramy na zakupy i nie wyciągamy “nagle” w autobusie, w momencie, gdy ktoś do nas zadzwoni.  
Bez względu na wybór nośnika do czytania, zachęcamy do przyłączenia się do akcji  #StayAtHomeReadABook jednocześnie pamiętajmy, że nikt z nas nie zarazi się od ebooka. :) 
Zostaw komentarz


Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przed opublikowaniem