5 e-booków na prezent pod choinkę dla młodszych i starszych dziewczynek


Jeśli szukacie prezentu pod choinkę dla dziewczynek, to mamy propozycje 5 świetnych książek, które na pewno przypadną im do gustu. Każdy tytuł dostępny jest również w formie e-booków, które można czytać na e-czytniku. 

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat, Pankhurst Kate

 

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety_ebook na czytnik

 

Jeśli szukacie książki dla dziewczynki, która będzie zarówno ciekawa, edukacyjna, a przy tym ładnie ilustrowana to ten tytuł spełnia wszystkie te kryteria. Znajdziecie w niej wciągające historie kobiet, które odcisnęły dobre piętno w historii ludzkości i zaznaczyły się na jej kartach.

 

Losy każdej z bohaterek uczą współczesne dziewczynki czegoś innego. Ale wszystkie je łączy fakt, że kobiety od zawsze dzięki swojej determinacji zmieniały świat i niezależnie od tego czym się zajmowały i jakie miały pochodzenie dokonywały dużych rzeczy. 

Księga dobrych wzorców - kobiet i dziewczyn, które odważnie podejmowały wyzwania. Mimo przeciwności losu, barier społecznych i braku równouprawnienia płci - z wielką determinacją szukały miejsca dla siebie w świecie, w którym nierzadko mężczyźni wcześniej wiedli prym. 

Grono jest naprawdę zacne - mamy tu wspaniałą pisarkę - Jane Austen, której książki z przełomu XVIII-XIX wieku nadal są szalenie aktualne, pływaczkę - Gertrude Ederle, która jako pierwsza kobieta przepłynęła Kanał La Manche, Fridę Kahlo - współczesną malarkę, ikonę feminizmu, szalenie uzdolnioną Coco Chanel - damę od małej czarnej, paleontolożkę - Mary Anning czy Annę Frank - bohaterską dziewczynkę, która zginęła w obozie zagłady. 

 

 

Listy w butelce, Anna Czerwińska-Rydel

Listy w butelce_Anna Czerwińska-Rydel

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza. Historia Ireny Sendlerowej doczekała się wielu publikacji, jednak Listy w butelce, które opowiadają jej losy jest wersją skierowaną do młodszych czytelników. Nie jest w formie bajki, nie omija prawdy, żaden sposób nie koloryzuje opowieści, ale jest pozbawiona okrutnych opisów rzeczywistości, które mogłyby dzieci przestraszyć. 

Historia odważnej, pełnej wrażliwości na cierpienie i okrucieństwo Ireny Sendlerowej, która ratowała dzieci z warszawskiego getta jest godna polecenia z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że tłumaczy historię dzieciom w sposób nienachalny, przedstawia portret niezwykłej kobiety, ale również dlatego, że zachwyca ilustracjami Macieja Szymanowicza. 

A dlaczego listy w butelce? Ponieważ listę prawdziwych nazwisk uratowanych przed zagładą dzieci,  Irena Sendlerowa włożyła do butelki po mleku, która potem zakopała.

Mała księżniczka, Frances Hodgson Burnett

Mała księżniczka książka dla dzieci

Klasyka, która mimo upływu lat jest wciąż aktualna. Frances Hodgson Burnett - autorka m.in. “Tajemniczego ogrodu” i “Małego Lorda” to mistrzyni literatury dziecięcej. “Mała księżniczka” to równie czarująca opowieść o małej dziewczynce o wielkim duchu, która traci ojca i od tej chwili musi radzić sobie sama. 

Na szczęście - Sara to dziewczynka szczególna - z niezwykłym darem wyobraźni, która pozwala przetrwać jej te trudne chwile. Powieść o radzeniu sobie, dorastaniu i dojrzewaniu. 

W zasadzie to książka nie tylko dla dziewczynek, ale dziewczynkom będzie łatwiej się z nią utożsamić. Z książki dzieci wiele wyniosą - nauczą się jak ważna jest w życiu miłość, potęga wyobraźni, jak ważne jest dbanie o kręgosłup moralny, wartości i jak bardzo pomagają one w życiu kiedy przechodzimy przez trudy. Jest w niej nadzieja, optymizm i wiara, która potrzebna jest każdemu dziecku. 

Ronja, córka zbójnika, Astrid Lindgren

Ronja córka zbójnika_Astrid Lindgren

Trudno wskazać jedną książkę Astrid, bo cała jej twórczość jest wartościowa. I każdy, kto czytał jej książki w dzieciństwie wie, że każda jest na swój sposób niesamowita. 

Jednak jeśli mówimy o tytule dedykowanym dziewczynkom to na pewno nie można nie wspomnieć o Ronji, która jest opowieścią, którą z pewnością zapamięta każda dziewczynka. 

Astrid Lindgren stworzyła bohaterkę szczególną, która łamie dotychczasową konwencję ukazywania kobiecych bohaterek. I może dlatego właśnie została pokochana przez miliony młodych czytelników na całym świecie. 

Ronja - to córka jednego z największych hersztów bandy zbójeckiej, jest bohaterką szczególną - niepodobna do baśniowych księżniczek. Nie chodzi w sukniach i nie bawi się w typowe dziewczyńskie zabawy. Jej życie w lesie jest barwne, ciekawe i obfituje w przygody, które przeżywa wspólnie z Birkiem - synem wrogiej bandy zbójeckiej.

Na szczęście ich przyjaźń jest silniejsza niż waśnie obydwu band, a czytelnik wraz z nimi zostaje wciągnięty w ich bajkowy świat. Jedno jest pewne: każda dziewczynka pokocha szaloną Ronję. 

 
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Anna Dziewit-Meller

 

Damy, dziewuchy, dziewczyny

 

Już sam pomysł na książkę zachęca do sięgnięcia po nią. Tym razem ciekawy przegląd Polek, które wpłynęły na historię. Znajdziemy tu królową Jadwigę, Izabelę Czartoryską, Zofię Stryjeńską, Marię Skłodowską-Curie czy Irenę Sendlerową. 

Nie brakuje też nieco zapomnianych pań, o których autorka nam przypomina, bo zdecydowanie zasługują na włączenie w poczet bohaterek. Niektóre z nich są pewnym zaskoczeniem, ponieważ dotąd niewiele się o nich mówiło. I tym sposobem poznajemy np. nieznaną szeroko Krystynę Skarbek - inteligentną agentkę.  

To nie tylko książka, która pozwala poznać historię, podaną w przystępny sposób, ale też dowiedzieć się nieco więcej o naprawdę fascynujących postaciach, które swoim życiem dowiodły, że odwaga, działanie pod prąd, nie kierowanie się schematami mogą przynieść ogromne zmiany. 

 


Zostaw komentarz


Twój komentarz musi zostać zaakceptowany przed opiblikowaniem