Wakacje 2021 niestety znów zdominują obostrzenia prowadzone z koronawirus covid-19. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że bezpieczniejszym środkiem transportu wakacyjnego będzie samochód. Jest to związane z innym zaszeregowaniem samochodów jako środków transportu.

Wymogi przy przekraczaniu granic różnią się, wymagania są mniejsze dla podróżujących samochodami niż tych korzystających ze środków komunikacji zbiorowej (autobus, pociąg samolot, statek).

Aż 50% Polaków deklaruje wyjazd na wakacje samochodem i zapewne wielu z nich pojedzie do Chorwacji. 

Wakacje 2021 w Chorwacji mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem. Co prawda koronawirus (covid-19) w Chorwacji jest także wielkim problemem, ale kraj ten dużo lepiej niż inne wakacyjne cele podróży poradził sobie w trakcie pandemii.

Jak zwykle na wakacje warto zabrać ze sobą coś do czytania, przy czym nie trzeba dziś zabierać już stosu papierowych książek. Wystarczy czytnik ebooków. I to najlepiej taki, który zapewni dostęp do jak największej ilości książek (w ten sposób zapobiegnie ewentualnemu rozczarowaniu, czyli „znów spakowałeś mi nie te książki…”).

Ważne też, aby był to czytnik, który nie potrzebuje do obsługi serwisów ebookowych żadnych dodatkowych urządzeń, bo przecież kto chciałby zabierać także komputer na wakacje tylko dlatego, że jego czytnik nie ma pełnych aplikacji, a jedynie synchronizację? Właśnie przez brak możliwości instalacji aplikacji oraz wyboru książek na takich czytnikach jesteśmy zmuszeni je wybierać przez inne urządzenie. 

Takim czytnikiem na wakacje jest zdecydowanie inkBOOK Calypso Plus, czytnik, na którym jako jedynym E Inkowym urządzeniu działają pełne aplikacje androidowe Legimi, EmpikGO, Storytel, Woblink, Amazon Kindle oraz wiele innych. 

Calypso wykorzystuje ekran z elektronicznym atramentem, tzw. E Ink, który wygląda podobnie do wydrukowanej kartki papieru, nie męczy oczu jak ekran LCD tabletu czy telefonu i każda literka jest doskonale widoczna nawet na plaży, nawet w pełnym słońcu.

Na czytniku tym można także przeglądać strony internetowe, lub nawet zainstalować aplikacje pozwalające na otrzymywanie specjalnych informacji dotyczących obostrzeń panujących w kraju, w którym spędzamy wakacje. A oto te dotyczące covid w Chorwacji w telegraficznym skrócie (aktualne na dzień dzisiejszy - maj 2021):  w Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach zamkniętych oraz w otwartej przestrzeni publicznej wszędzie tam, gdzie można oczekiwać większego przepływu ludności lub nie można zachować dystansu 1,5 m.  Obostrzenia epidemiczne wprowadzane są na szczeblu centralnym i lokalnym (w poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zarażeń).  Region Istria ogłosił lockdown.  Dodatkowe obostrzenia wprowadziły także regiony z ośrodkami w Dubrowniku, Zadarze, Splicie i Zagrzebiu. Aktualne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji można znaleźć na stronie:
https://www.koronavirus.hr/en oraz  https://civilna-zastita.gov.hr/  a inne informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania znajdziecie także tutaj (https://www.gov.pl/web/chorwacja).