Wybierając model czytnika warto sprawdzić, jakie formaty plików ebook obsługuje. Im większa ich ilość, tym mniejsze ograniczenia w kupowaniu, wypożyczaniu i obsłudze e-publikacji.

Czytniki e-booków mogą być przypisane do danej księgarni i obsługiwać dedykowane jej formaty ebooków, lub cechować się otwartością.

Otwarte urządzenia nie są przypisane do żadnej księgarni. Filozofią takiego produktu jest możliwość wyboru dowolnego dostawcy treści. Obsługują one różne formaty ebooków. Czytniki inkBOOK jako otwarte urządzenia wspierają rozszerzenie ebook takie jak: EPUB, EPUB z Adobe DRM (ADEPT), FB2, HTML, MOBI (bez DRM), PDF, RTF, TXT.

Najpopularniejsze oraz najczęściej używane w Polsce formaty e-booków to: EPUB, MOBI i PDF. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy:


EPUB (Electronic Publication)

Otwarty format ebook zdefiniowany przez International Digital Publishing Forum i obecnie rozwijany przez W3C (organizację która ustanawia standardy pisania i przesyłu stron WWW). Obsługiwany jest przez większość czytników i aplikacji.

Umożliwia dostosowanie publikacji do wielkości ekranu, odtwarzanie określonego układu strony (komiksy), dopasowanie wielkości i kroju czcionki, dodawanie własnych notatek, zakładek, podkreśleń. Otwiera dokumenty w języku MathML, który jest stale rozwijany, a jego najnowsza wersja to EPUB3.

EPUB3

W momencie pisania artykułu, czytniki inkBOOK jako jedyne na rynku obsługują ten format ebook. Jest on swego rodzaju rewolucją w e-czytelnictwie i charakteryzuje się wielką interaktywnością.

EPUB3 daje możliwości formatowania treści znane z najnowocześniejszych technologii stosowanych przy tworzeniu stron internetowych.

MOBI ORAZ AZW

MOBI to format pliku ebook stworzony przez firmę Mobipocket, następnie przejętym i rozwijanym przez Amazon jako AZW.

Charakterystyczne jest dodanie cyfrowego zabezpieczenia przed nielegalnym użyciem (DRM). W ten sposób e-book zostaje przypisany do danego konta. Publikacje z jednego konta można czytać na wielu urządzeniach, lecz tylko na tych od Amazona. Plik nie otworzy się na urządzeniu innej firmy. Funkcjonalnie format MOBI ma bardzo podobne właściwości jak EPUB.

AZW 1, AZW 3 (KF8), AZW 4

Formaty plików ebook Amazona, powstałe na bazie TPZ, EPUB i PDF, z zabezpieczeniem DRM. Otwierają się tylko na czytnikach Kindle.

PDF

PDF dobrze się sprawdza w publikacji, w której tekst występuje obok tabel, grafik, wykresów. Wyróżnia się jednak sztywnym podziałem stron, narzuconą z góry ich numeracją, brakiem możliwości dostosowywania tekstu do wielkości ekranu, co z kolei utrudnia korzystanie z nich na małych, 6 calowych czytnikach.

Nie każdy EPUB czy MOBI są w stanie dobrze otworzyć taki dokument, gdyż rozsypuje się układ strony.

Rozwiązaniem jest przełączenie PDFa na czytniku w tryb reflow, czyli ‘‘rozpływ’’, który rozbija sztywną strukturę strony i dopasowuje poszczególne jej elementy do wielkości ekranu. Tekst zawarty w równoległych do siebie kolumnach zostaje przekształcony do zwykłego tekstu, którego akapity ułożone są jeden za drugim, od góry do dołu. W trybie reflow plik PDF staje się tak samo przyjazny w odbiorze, jak typowy e-book w formacie EPUB.

Nie każdy czytnik ebook obsługuje PDF. Dostępne na rynku modele rzadko posiadają tę funkcję, co często wymusza na użytkowniku konwersję e-booka na inny format ebook. Jest to jednak żmudne i niewygodne, gdy chcemy przekonwertować ich większą ilość. Efekt końcowy może też nie być taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Tryb reflow jest za to flagową funkcjonalnością w czytnikach inkBOOK, pozwalającą na wygodne czytanie publikacji PDF. 


Dość często używa się także:

DJVU

Stosowany głównie w publikacjach naukowych. Jego główną cechą jest wysoki współczynnik kompresji, co przedstawia się na najwyższą możliwą jakość tekstu, zdjęć i grafik.

CBR, CBZ

Skrót CBR jest rozwinięciem nazwy ‘’Comic Book Reader’’. Format ebook przeznaczony głównie do czytania komiksów, ale może być używany w każdym e-booku, w którym zawartość zawiera głównie obrazy.

DAISY

Stworzony dla osób mających problemy ze wzrokiem, przede wszystkim dla niewidomych, dyslektyków, a także dla osób o ograniczonych zdolnościach motorycznych.

Pozwala na dokładne oznaczenie fragmentów publikacji, dzięki czemu czytelnik może precyzyjnie wybrać miejsce docelowe w systemie nawigacji.

Więcej informacji o formatach e-booków dostępne pod linkiem (artykuł po angielsku).

Czytnik inkBOOK - jaki format?

Stajesz przed decyzją kupna nowego czytnika i zastanawiasz się, jakie formaty ebooków będziesz mógł czytać na czytniku inkBOOK?

Obsługiwane formaty na inkBOOK to: 

  • EPUB, 
  • EPUB z Adobe DRM (ADEPT),
  • EPUB 3, 
  • FB2, 
  • HTML, 
  • MOBI (bez DRM), 
  • RTF, 
  • TXT.

Warto jeszcze raz podkreślić: inkBOOK otwiera PDF - to ważna informacja dla wszystkich osób, które np. zajmują się recenzjami książek i przedpremierowe tytuły dostają właśnie w tym formacie ebook.

Na czytnikach inkBOOK, PDF działa bez problemów, co pozwala na komfortową lekturę każdego dokumentu zapisanego w tym formacie.