Zastanawiasz się jak czytać, aby nie niszczyć wzroku? Przede wszystkim zrezygnuj z lektury na telefonie czy tablecie. Urządzeniem, które nadaje się do tego idealnie, jest czytnik ebooków. Zobacz dlaczego! 

Jeden z mitów na temat e-czytelnictwa dotyczy negatywnego wpływu czytników ebooków na oczy użytkownika. Oczywiście zarzuty nie mają pokrycia w rzeczywistości. 

Na przykładzie urządzeń marki inkBOOK wspólnie sprawdźmy zależność, jaką ma czytnik ebook a wzrok.

Czy czytniki ebooków niszczą wzrok? 

Absolutnie nie. A to wszystko dzięki specjalnemu ekranowi E Ink, który do złudzenia przypomina kartkę papieru. 

Ponadto nie odbija światła, więc bez względu na kąt, pod którym czytasz - ekran wygląda tak samo, a słońce nie razi Cię w oczy. Dzięki temu czytanie na plaży czy w parku na ławce nie nadwyręża niepotrzebnie oczu.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia zawsze warto mieć na uwadzę dyskusję „czytnik ebook a wzrok” po to, by podjąć dobrą decyzję zakupową. 

SPRAWDŹ: Ekran E Ink to Twoje komfortowe czytanie 

Czy czytnik ebooków męczy oczy? 

Zupełnie nie! Możesz czytać na nim przez wiele godzin bez uczucia zmęczenia. Oczywiście jest to zasługa wcześniej wspomnianego ekranu E Ink, który w modelach takich jak inkBOOK Calypso Plus czy inkBOOK Focus jest doświetlany.

Ponadto wiele ułatwia także możliwość ustawienia barwy światła czy natężenia jasności. Dzięki temu komfort czytania jest o wiele większy niż chociażby w przypadku tradycyjnej książki. 

Dodatkowo Twoje oczy są wspierane przez funkcje samego czytnika. Bez problemu w ustawieniach strony zmienisz wielkość czcionki, interlinii czy marginesów. 

Dostosuj czytnik ebooków do swoich potrzeb i ciesz się wygodną lekturą przez wiele, wiele godzin!

SPRAWDŹ: Podświetlany czytnik ebooków dla Twojej wygody 

Czy czytanie ebooków jest zdrowe? 

Oczywiście, że tak! Ale tylko jeśli czytasz je na odpowiednim urządzeniu, takim jak czytnik ebooków inkBOOK. 

Spędzanie ogromnych ilości czasu przed ekranem komputera czy smartfona w dłuższej perspektywie odbije się negatywnie na zdrowiu. Ze względu chociażby na światło, które przez cały czas świeci prosto w oczy, powodując ich zmęczenie.

Odwrotna sytuacja ma miejsce przy czytnikach ebooków, których doświetlenie prowadzone jest równomiernie po ekranie, dzięki czemu nie odbija się i nie jest skierowane prosto w oczy Czytelnika, tak jak ma to miejsce przy ekranach LCD. 


Który czytnik dla słabowidzących?

Idealnie sprawdzi się zarówno większy 7,8’ model inkBOOK Focus, jak i 6’ inkBOOK Calypso Plus. 

Główna różnica to oczywiście wielkość ekranu oraz możliwość zmiany wielkości ikon dolnego menu w czytniku inkBOOK Focus. 

W kwestiach technicznych są one dokładnie takie same i umożliwiają ustawienie zarówno interfejsu, jak i strony do indywidualnej potrzeby. Powiększenie wielkości liter? Zmiana czcionki? Zwiększenie interlinii a może marginesów? Nie ma najmniejszego problemu. 

Ogromnym ułatwieniem jest także możliwość włączenia trybu ciemnego, dzięki któremu tło strony robi się całe czarne, a wyświetlane litery są w kolorze białym. Ekran E Ink zapewnia dobry kontrast między tymi dwoma barwami. 

Dodatkowo czytniki inkBOOK pozwalają na zmianę orientacji strony z pionowej na poziomą, w rezultacie na ekranie E Ink wyświetla się więcej treści. 

Czytnik ebooków nie tylko NIE męczy oczu, ale także NIE wyklucza osób słabowidzących, dając im tym samym możliwość kontynuowania swojej czytelniczej pasji i komfortowej lektury ulubionych książek!